Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Снимка: bgweb.bg

Започна записването за конкурса "Сайт на годината", който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб".

Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и уебпроекти, създадени в България. Организаторите целят да дадат поле за изява на стойностни проекти в различни области и да промотират и надградят работата на българските уебпрофесионалисти – дизайнери, програмисти, маркетингови специалисти.

В началото на разговора Томс съобщава, че категорията за иновативен проект е оттеглена тази година, но журито ще връчи такава награда на най-иновативния участник в конкурса.

"Категориите са: "Корпоративен сайт", "Фирмен сайт", "Сайт на медия", "Голям електронен магазин", "Малък електронен магазин", "Сайт на институция", "Личен блог", "Продуктов сайт", "Онлайн услуги", "НПО и каузи", "Онлайн игра", "Мобилно приложение", "Подкаст", "Създатели на съдържание".

По думите на Томс, желанието на организаторите е да привлекат към конкурса всички собственици и създатели, които в последните две години са разработили свой сайт и искат да го покажат на света.

"Според нас, като организатори и жури, най-ценното е обратната връзка", подчертава Томс и побавя, че участието в конкурса е страхотен бонус под формата на оценка и награда или като конструктивни препоръки.

Критериите на журито за оценяване на участниците ще бъдат публикувани на сайта на конкурса и представляват наръчник за това как да се правят добри сайтове, уточнява Томс.

В края на разговора гостът поставя акцент върху темата за дигитално-медийната грамотност във връзка с изкуствения интелект, който представлява заплаха за професията на програмистите и създателите на съдържание. Въпросът, според Томс, е доколко самите потребители ще откликнат на посредственото и нискокачествено съдържание, генерирано с ИИ.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25