Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

| обновено на 07.04.25 в 13:15
Снимка: Уикипедия

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години". Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова.

Издателство "Колибри" обяви новото попълнение в каталога си – "Тревожни години", вече достъпно за българските читатели в превод на Здравка Букова и с корица, дело на Стефан Касъров. Пийт Таунзенд, който вече е на 80 години, е известен най-вече като съосновател, китарист и водещ автор на текстове в легендарната рок група The Who – една от най-влиятелните банди на XX век.

Той е автор на рок опери, сценарии, есета и радиопредавания. Още от времето на голямата трансформация в рока през 60-те години, той втъкава философски послания в текстовете си, стремейки се да предложи отговори на екзистенциалните въпроси, които вълнуват младото поколение. Редом с имена като Боб Дилън, Бийтълс и Ролинг Стоунс, Таунзенд оформя рокендрола като зряла форма на изкуство.

Именно тази дълбочина и философски заряд, присъщи на музиката му, намират продължение и в "Тревожни години". Както споделя Юлия Петкова, "това може би обяснява и неговата логична следваща стъпка – романът". Таунзенд сам определя книгата като опера, или роман-опера, а когато човек я прочете, разбира защо – структурата и атмосферата ѝ са изключително музикални, ритмични и наситени с емоционален заряд.

По думите на Петкова, романът бързо прераства в психологическа драма с оригинална и интригуваща композиция, което не е изненадващо за един музикант, свикнал да мисли чрез звук и усещане. Интересното е, че самият Таунзенд в края на книгата заявява, че тази история може би един ден ще се превърне в основа за нова форма на изкуство – не класическа опера, а нещо по-близко до арт инсталация или светлинно-звуково шоу, в което всички хора са свързани.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Слава Славчева

"Там, под стария храм" – между действителни събития и художествена измислица

"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни събития и художествена измислица, въвличаща читателя в разследвания на международни екипи, свързани с нелегалния трафик на ценни тракийски произведения на изкуството. Слава Славчева е по..

публикувано на 07.05.25 в 12:07

"Различната музика" и нейната публика: "Аларма Пънк Джаз" през месец май

В навечерието на 16-ата годишнина от първото издание на фестивала "Аларма Пънк Джаз" в "Нашият ден" се срещаме с Цветан Цветанов в един разговор за "различната" музика и нейната публика. На фона на музикалната пиеса "Отвъд картите на езика" отправяме покана към слушателите за концерта на авангардния джаз квартет от Македония TAXI CONSILIUM –..

публикувано на 07.05.25 в 11:12

Форум на концептуалното изкуство с Поло Оконе се открива в Перник

На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия артист-концептуалист Поло Оконе, съпроводена от поредица от пърформанси, интерактивни лекции и други съвременни..

обновено на 07.05.25 в 11:04

"Ти ме повика, живот" – вдъхновяващата история на Михаил Белчев

Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография в чист вид, по думите на Михаил Белчев. Написана е в съавторство с Албена Атанасова и е побрала в 336 страници вдъхновяващите истории на своя главен герой – от дните му в хор "Бодра смяна“ и..

публикувано на 07.05.25 в 09:00
 Владимир Буров

Майстор бижутер и учениците му с уникална изложба в Пловдив

"Човекът, който промени моя живот" се нарича изложбата, която ще се открие на 8 май в пловдивската галерия "Готи". С нея майсторът на ювелирното изкуство Владимир Буров, обучил поколения бижутери, за първи път ще представи творенията си от благородни метали и камъни в съвместна експозиция със своите ученици Ирена Ганчева, Анна Медарска, Ивелина..

публикувано на 07.05.25 в 08:20