Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Импулсът в мен: Бавен интернет

Снимка: Pixabay

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им.

Бавният интернет професионално се нарича "мрежова латентност". Какво представлява тя? Това е времето, което е необходимо на един пакет от данни, за да премине от източника до местоназначението си. Измерва се в милисекунди. Ниската латентност означава бърза интернет връзка, докато високата латентност води до по-бавна връзка. Латентността влияе при видеоконферентни връзки, онлайн гейминг, споелян на файлове.

Причините се делят на няколко категории:

Скорост на интернет: Данните чакат по-дълго, за да бъдат изпратени.

Маршрут: През колкото повече междинни възли преминава даден пакет, толкова по-голямо е закъснението. Това е особено вярно за международните връзки.

Претоварване на мрежата, ако много потребители изтеглят файлове едновременно.

По-старо оборудване или натоварена от много свързани устройства Wi-Fi връзка.

Има начин  да разберете, като използвате някои популярни метода:

  • ping: Изпраща ICMP заявки до целевия сървър и измерва времето за отговор. Например: ping google.com
  • traceroute (или tracert в Windows): Показва пътя на пакета до сървъра и времето за забавяне на всяка стъпка. Например: traceroute example.com
  • Онлайн услуги като Speedtest дават данни за закъснението, скоростта на изтегляне и качване.

Има практически съвети за справяне с бавния нет:

  • Рестартирайте рутера си, свържете се през Ethernet. обновете хардуера си или ограничете използването на мрежата от други устройства, за да намалите натоварването. Ако използвате Wi-Fi, нека рутерът да е по-близо и избягвайте препятствия като стени и метални предмети. Уверете се, че имате инсталирани най-новите версии на драйверите. Проверете тарифния си план или съобщете за проблеми на вашия доставчик 

Съвременните технологии помагат да се сведе до минимум закъснението. Wi-Fi 6 е новият безжичен стандарт. 5G Мобилните мрежи също са отличен избор за приложения в реално време.

"Тийн Тайм" е съвместна продукция на БНР и "Димитър Еленов фондация".
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15