В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР.
Константин Илиевски, главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник.
"Програмата е типична за Великден, но не е толкова широкошаблонна", заявява Илиевски. Той пояснява, че концертът е базиран на формата "Стабат матер". В изкуството, свързано с християнската традиция, това е сюжетът за страданията на Дева Мария, отправила поглед към своя разпнат Син.
Симфоничният оркестър на БНР ще изпълни Симфония № 3 за сопран от Хенрих Горецки, която, по думите на Илиевски, е своеобразен "Стабат Матер". Първата част на композицията е базирана на полско произведение от XV век. Текстът на втората част са думите на 18-годишната Хелена Блажусяк, издълбани на стената в гестаповския затвор по време на Втората световна война. Третата част е текст на силезийска народна песен за майка, изгубила сина си.
Симфонията е написана в стила "сакрален минимализъм", който е неудобен и дори болезнен за свирене – препратка към лишенията и трудностите по време на пост.
Симфонията "Матис – художникът" от Паул Хиндемит, базирана на средновековни хорали, е второто произведение, което Илиевски представя като част от програмата на концерта.
Интродукция и токата от Кирил Ламбов е третото произведение, което Симфоничният оркестър на БНР ще изсвири на сцената на зала "България".
Акцент в програмата е полското сопрано Малгожата Роцлавска, която ще бъде солист.
"Според мен нейното въздействие върху публиката ще е огромно. Винаги е интересна срещата между диригент и солист и мисля, че това е поредното голямо попадение на Радиосимфониците", заявява Илиевски.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...
Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..
След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..
1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..
В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg