Творби на български и чуждестранни автори ще бъдат показани днес за първи път в Националната художествена академия. Колекцията включва 49 картини от резиденция "Средна гора" на Вълко Червенков – бивш министър-председател на Народна република България в периода от 1950 до 1956 година.
Изложбата "Една непозната колекция" е изключителна в културно отношение, тъй като попълва празнини в творческите биографии на своите автори, каза кураторът ѝ Милена Божкова. Според нея тя предлага нов прочит на социалистическите догми: "Много е интересна колекцията. На пръв поглед, когато чуем името на Вълко Червенков, си представяме онзи социалистически реализъм, който е много типичен за годините след 9 септември 1944-та. А се оказва, че това са едни работи, по-голямата част от които са рисувани преди това – или така нареченото "буржоазно" изкуство."
По мнение на специалистите от Националната художествена академия, колекцията е възникнала спонтанно и е била попълвана през годините непоследователно. В нея са включени произведения, датиращи от края на XIX до 50-те години на XX век. Част от българските автори, чиито картини присъстват в колекцията: са Константин Щъркелов, Антон Митов, Никола Кожухаров, Руска Маринова и някои не толкова популярни представители като Христо Кутев, Кольо Колев и др.
Колекцията е дарена на Националната художествена академия през миналата година от фирмата, закупила резиденцията на Вълко Червенков. При реставрирането на гърба на част от картините са открити метални табелки, които показват, че те са били държавна собственост преди да бъдат продадени заедно с резиденцията. Не е ясно обаче как са били придобити от тогавашния Министерски съвет.
В музея "Майол" в Париж днес се открива изложба, посветена на творчеството на известния фотограф на списание "Вог" Робер Доано. Експозицията включва 400 черно-бели снимки , заснети в периода от 30-те до 80-те години на миналия век. Изложбата проследява творческия път на Доано през годините. Неговите фотографии са заснемани в парижките..
Албански творци вече създават изкуство в отворената преди дни Вила 31 – бившият дом на диктатора Енвер Ходжа, която се превръща в сцена на свободното изкуство , съобщи френското издание Le Quotidien de l’Art . В самия център на Тирана, в квартал, някога достъпен само за комунистическия елит, мястото – дълго време символ на контрол и изолация –..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще забрани на Харвардския университет да приема чуждестранни студенти , съобщава BBC. Коментарът му идва, след като вчера ръководството на университета заяви, че няма да изпълни исканията му за промени в управлението и преподаването. Президентът Тръмп публикува в своята платформа "Truth Social",..
20 автори се представят тази вечер в галерия "Резонанс" в Пловдив. Повечето от тях са съвипускници, завършили Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив през 1995 година. Редом с тях творбите си ще изложат и четирима техни преподаватели. Юбилейната изложба е посветена на 30-годишнината от завършването . Идеята бившите съученици да..
След почти две години интензивни преговори френският галерист Еманюел Перотен и европейски инвестиционен фонд официално обявиха създаването на стратегически алианс, съобщава изданието Le Figaro . Сделката предвижда фондът да придобие 60% от структурата на галерията, като Перотен запазва контрол върху артистичната ѝ насока и остава лицето зад марката...
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg