Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето през погледа на експериментатори и новатори на SHAPESHIFT фестивала

| обновено на 11.04.25 в 11:55
4
Снимка: архив Елица Виденова

SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация. На 26 и 27 април в Топлоцентрала, събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. 

Темата тази година е Radical Imaginations, курирана от Магда Мойсейюк, и изследва какво следва отвъд познатото – от изкуствен интелект и генеративно изкуство до спекулативен дизайн и устойчиви технологии.

Сред основните участници и говорители на фестивала е Мария Тодорова, собственик на дигитална агенция, която сподели своето виждане за бъдещето на технологиите, иновациите и влиянието им върху човечеството.

Технологиите като катализатор за креативността

Според Мария Тодорова, основната идея на SHAPESHIFT е да събере експериментатори, новатори и учени, които се стремят да предначертаят по-добро бъдеще за човечеството. "Поканили сме хора от различни области, които действат като пионери в своите индустрии. Те не само че предлагат решения на настоящите проблеми, но и се опитват да формират бъдещето, като насочват вниманието към иновации и социални промени", обяснява тя.

Тодорова подчертава важността на любопитството и възможността за развитие на нови идеи. Според нея в днешния свят, в който технологиите напредват с бързи темпове, професионалният живот на всеки е свързан с тенденцията за специализация. Въпреки това, тя е на мнение, че в бъдеще човешката креативност ще излезе на преден план. "Част от лекторите на фестивала ще разглеждат как новите технологии, в частност изкуственият интелект, ще ни направят по-хуманни и ще предоставят нови възможности за личностно развитие", споделя тя.


Позитивното въздействие на технологиите върху работата и личния живот

Мария Тодорова вярва, че технологиите могат да подобрят живота ни, като ни позволяват да се фокусираме върху това, което наистина ни интересува. Тя посочва, че благодарение на използването на различни платформи и автоматизирани технологии, е успяла да оптимизира много от процесите в своята дигитална агенция, което й осигурява повече свободно време. "Остава ми повече време за идеи и за това, което истински ме вдъхновява. Това е позитивният аспект на технологиите – те могат да бъдат използвани като инструмент за по-добро качество на живота", пояснява тя.

Изграждане на бъдещето с човешки измерения

"Не трябва да гледаме апокалиптично на напредъка в технологиите. Вместо това трябва да се научим как да използваме машините и иновациите за нещо позитивно", допълва Тодорова. Тя вярва, че бъдещето е в ръцете на хората и че можем сами да го изградим по-хуманно, ако подходим към новите технологии с отворен ум и готовност за креативност.

В заключение, Мария Тодорова смята, че SHAPESHIFT е важен фестивал, който предоставя платформа за обмен на идеи и обсъждане на бъдещето, като насърчава не само технологични, но и социални и философски иновации, които ще помогнат за изграждането на по-добро и по-хуманно общество.

Слушайте!

Снимки: архив Елица Виденова, facebook/events
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есенна елегия" и "Концертна фантазия" звучат на живо в Балчик

Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от Владигеров и Гершуин.  Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка) ще представят произведения, включително "Есенна елегия" на Владигеров и "Концертна фантазия" на Гершуин и Орлов...

обновено на 21.07.25 в 10:06
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55