SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация. На 26 и 27 април в Топлоцентрала, събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници.
Темата тази година е Radical Imaginations, курирана от Магда Мойсейюк, и изследва какво следва отвъд познатото – от изкуствен интелект и генеративно изкуство до спекулативен дизайн и устойчиви технологии.
Сред основните участници и говорители на фестивала е Мария Тодорова, собственик на дигитална агенция, която сподели своето виждане за бъдещето на технологиите, иновациите и влиянието им върху човечеството.
Технологиите като катализатор за креативността
Според Мария Тодорова, основната идея на SHAPESHIFT е да събере експериментатори, новатори и учени, които се стремят да предначертаят по-добро бъдеще за човечеството. "Поканили сме хора от различни области, които действат като пионери в своите индустрии. Те не само че предлагат решения на настоящите проблеми, но и се опитват да формират бъдещето, като насочват вниманието към иновации и социални промени", обяснява тя.
Тодорова подчертава важността на любопитството и възможността за развитие на нови идеи. Според нея в днешния свят, в който технологиите напредват с бързи темпове, професионалният живот на всеки е свързан с тенденцията за специализация. Въпреки това, тя е на мнение, че в бъдеще човешката креативност ще излезе на преден план. "Част от лекторите на фестивала ще разглеждат как новите технологии, в частност изкуственият интелект, ще ни направят по-хуманни и ще предоставят нови възможности за личностно развитие", споделя тя.
Позитивното въздействие на технологиите върху работата и личния живот
Мария Тодорова вярва, че технологиите могат да подобрят живота ни, като ни позволяват да се фокусираме върху това, което наистина ни интересува. Тя посочва, че благодарение на използването на различни платформи и автоматизирани технологии, е успяла да оптимизира много от процесите в своята дигитална агенция, което й осигурява повече свободно време. "Остава ми повече време за идеи и за това, което истински ме вдъхновява. Това е позитивният аспект на технологиите – те могат да бъдат използвани като инструмент за по-добро качество на живота", пояснява тя.
Изграждане на бъдещето с човешки измерения
"Не трябва да гледаме апокалиптично на напредъка в технологиите. Вместо това трябва да се научим как да използваме машините и иновациите за нещо позитивно", допълва Тодорова. Тя вярва, че бъдещето е в ръцете на хората и че можем сами да го изградим по-хуманно, ако подходим към новите технологии с отворен ум и готовност за креативност.
В заключение, Мария Тодорова смята, че SHAPESHIFT е важен фестивал, който предоставя платформа за обмен на идеи и обсъждане на бъдещето, като насърчава не само технологични, но и социални и философски иновации, които ще помогнат за изграждането на по-добро и по-хуманно общество.
Слушайте!
Фондация "Шанс за децата и природата на България " вече 15 години работи активно за откриване, развитие и подкрепа на млади таланти на възраст между 6 и 25 години. Благодарение на нейната дейност вече десетки деца и младежи имат международни отличия в областта на изкуствата, науката и новите технологии. Фондацията организира благотворителна..
Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст – с емоционален усет и без..
"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg