"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас, четящите, защото ни показва, че няма трудност, която да не може да бъде преодоляна. Раздвижено писане, интересни случки, важни срещи – всичко има в тази книга, а най много има от вярата, че животът си струва, безмерно си струва… Заради това, но и заради още много други неща ви зова: Прочетете тази книга! Непременно!" – пише литературният критик Митко Новков за новата книга на изкуствоведа Иво Милев.
А Йордан Ефтимов допълва, че тя е "разказ за възпитанието на чувствата. И урок по стил и авторова самоирония".
"Чакай и се надявай" всъщност включва спомени на едно шестнайсет-седемнайсетгодишно момче. Неговото намерение е било още тогава да напише своите житейски мемоари, както ги нарича. Изменчивостта и несигурността на спомена са първият проблем, пред който се изправя, но не единственият. Сюжетът се движи между възможностите на едно разтрогнато и отново намерено приятелство, една несподелена и друга разрушена любов.
Действието се развива в кратък отрязък между февруари и юли 1988 г., последната преди една преломна за автора, България и света година. В този смисъл тези "спомени" представляват документ на времето.
"Текстът се съдържаше като част от документалния роман "КБ" (2011). Интересът към превъплъщенията, които могат да сполетят един уж завинаги фиксиран текст, възможността на различни "кодове" за прочит, които времето наслагва и сякаш променя вече написаното, ме накараха да го публикувам като самостоятелно издание." – споделя авторът Иво Милев. Корицата на "Чакай и се надявай" е на художничката Текла Алексиева.
Иво Милев (р. 1971) е автор на документалния роман „"КБ“ (2011), биографичните книги: "Животът и смъртта на Людмила Живкова" (2018, 2022), "Тодор Цонев. Художникът в сянка“ (2018), "Илия Бешков. Биография“ (2021), "Владимир Димитров – Майстора. Биография" (2022), "Алеко Константинов. Das Wunderkind" (2024) и др.
Димитрина Кюркчиева покани Иво Милев да представи новата си документална книга "Чакай и се надявай" в "Артефир".
Снимки – БГНЕС и Книгомания
В Световния ден на книгата и авторското право Асоциация "Българска книга" връчва наградите "Рицар на книгата". Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос. За силата на словото и..
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..
Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg