Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди премиерата на "Последна стъпка" в Народния театър

Йордан Славейков: В такива тежки времена трябва да имаме надежда

Пиесата дава милост на персонажите един към друг. В романа съм по-безмилостен

Снимка: Стефан Здравески

"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си ходило изречение, което, като отлепена плочка от тротоар, те опръсква с калта на живота. Българският живот. Животът на моето поколение."

– Марин Бодаков

В деня на премиерата на представлението "Последна стъпка" на камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов" в "Нашият ден" разговаряме с автора на романа "Последна стъпка" и създател и режисьор на сценичната версия Йордан Славейков.

"Тук съм, като писател, основно заради Марин Бодаков", споделя в началото на разговора Славейков.

Що се отнася до драматургичната версия на "Последна стъпка" – там авторът е опитал да избяга от прозата, да я пречупи и превърне в театър.

"Конструкцията е различна, някои от ролите са пренаписани, романът е подреден по един начин, а пиесата – по друг", казва Славейков.

"Пиесата дава милост на персонажите един към друг. В романа съм по-безмилостен", допълва той.

В представлението "Последна стъпка" театралният зрител ще види едно семейство на границата на живота и смъртта, където прошката се оказва възможна.

"Дадох им силата и възможността да си простят един на друг. Дава ми смисъл тази прошка, носи ми утеха дори. Докато сме живи, надеждата е възможна", заявява Славейков.

Като актьор, писател, режисьор и педагог, гостът коментира света, в който живеем – свят, в който "всичко е поставено под въпрос". По думите на Славейков днес "цари зловеща пропаганда" и се правят опити "да бъдем отклонени от нашето цивилизовано място в ЕС".

"Именно в такива трудни, тежки времена трябва да имаме надежда", смята Славейков.  

"От политическия през социалния и културния спектър всеки трябва да надига глас срещу всяка една неправда. Лесно е да чакаш някой друг да те поведе. Поведи и ти – хората от семейството си, хората от блока, от улицата, от квартала. Много добре разбирам че вертикалът е друг, че на върха на това общество, в което живеем, ние, артистите, не сме на самия връх. Върхът, нека си го кажем честно, започва от политиците – системните партии, президента, Народното събрание – там е заровено кучето и никъде другаде", казва още гостът.

"Имаме глас и той трябва да бъде ясен, силен и заявяван на всички нива – при гласуване при всички дребни сблъсъци с корупция. Да не отвръщаме галва е много важно. Ние сме заобградени не само от голямо, войнстващо зло. Заобградени сме и от едно тихо, сиво, почти невидимо зло, което живее до нас. То има лице – това е човекът, който бие жена си или детето си, човекът, който хвърля фаса си от преминаващия автомобил, човекът, който насилва животни, човекът, който иска подкуп, който се държи се грубо с тебе, човекът на опашката в магазина, който прережда възрастна или бременна жена. От там се започва. Там трябва нашият глас да бъде чут – спокойно, но твърдо", призовава Славейков.

Премиерата на "Последна стъпка" на Камерна сцена в Народния театър е днес (16 април) и утре.

Участват: Веселин Мезеклиев, Велислав Павлов, Вяра Табакова, Ева Тепавичарова, Йордан Върбанов

Представлението може да бъде гледано и на 22 и 30 април.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 

Още за пиесата на Йордан Славейков ще чуете в днешния "Артефир" 

Снимка – Стефан Здравески, Народен театър, Жанет 45
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27