В навечерието на най-светлия християнски празник – Възкресение Христово – Държавна опера-Стара Загора ще поднесе на своята публика едно специално духовно преживяване: рядко изпълняваната Меса в Ре мажор, оп. 86 от Антонин Дворжак. Концертът, който се утвърди като традиция в културния живот на града, ще се състои тази вечер от 19:00 часа.
Знаково за това събитие е участието на Негово Високопреосвещенство Старозагорски Митрополит Киприан, който отново ще застане на диригентския пулт. Заедно със солистите Емилия Терзиева, Тереза Бракалова, Николай Моцов и Ивайло Джуров, както и оркестъра и хора на Старозагорската опера, митрополитът ще вдъхне живот на това възвишено произведение.
В предаването „Нашият ден“, Негово Високопреосвещенство разказа за историята на Месата в Ре мажор, известна още като Lužanská mše – по името на параклиса в чешкия град Лужани, за когото е написана. По думите му композиторът Антонин Дворжак е получил поръчката от архитекта и меценат Йозеф Главка за тържественото освещаване на параклиса, изграден в неговата лятна резиденция.
„Поради ограниченията на самия параклис, където пространството не позволява присъствието на оркестър, Дворжак създава месата първоначално за солисти, хор и орган“, обясни митрополит Киприан. „По-късно, през 1892 година, той я оркестрира, за да достигне тя до още по-широка публика и с още по-голяма сила.“
Със Негово Високопреосвещенство Старозагорски Митрополит Киприан разговаря Таня Любенова.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg