"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена. Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман.
"Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа, да направя сценична версия", каза той в "Артефир".
Пиесата "Последна стъпка" е драматичен разказ за границата между живота и смъртта и разкрива най-дълбоките пластове на човешката душа. В нея се разказва как членовете на едно обикновено, но разпиляно и "разбишкано" от живота семейство се събират отново, за да изрекат всичко премълчавано през годините. Те са в очакване на промяната, която все не идва, а най-големият им проблем е, че не знаят как да се обичат един друг. С постановката авторът им дава шанс да се помирят и да си простят. Дава им време за равносметка, за болезнени истини и за прошка.
"Вълнуваше ме това, че преди десет години, когато написах романа, съм бил безмилостен към тези хора, а сега проявявам милост. И си отговорих, знаете ли колко е смешен отговорът – остарявам", пошегува се Йордан Славейков.
"Последна стъпка" говори за това как може да се премине отново през неслучилите се любови и незарасналите рани с надежда.
"Не може без надежда, ние живеем в безнадеждни времена. Мисля си, че всеки от нас не само че трябва да има надежда в себе си, но трябва да знае колко е важно да може да бъде надежда на някого другиго", обясни още авторът.
В пиесата участват актьорите Веселин Мезеклиев, Велислав Павлов, Вяра Табакова, Ева Тепавичарова и Йордан Върбанов.
Цялото интервю с Йордан Славейков чуйте в звуковия файл.
Снимки: Стефан Здравески
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg