В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна.
Цитирам по памет тази случка отпреди повече от век, мислейки за колебливото сякаш и до днес българско европейско себеусещане. Колебливо не като географска даденост, а като светоглед, ценностна система и не на последно място - като самочувствие. Много са причините за това европейското ни самочувствие да е ниско дори и днес, близо две десетилетия след приемането на България в Европейския съюз. По-важното е как то може да се повиши, включително и през историята, а в частност и историята на българското изкуство.
Изложбата "Европа в България", представена допреди месец в Софийската градска художествена галерия, показа отраженията на европейските художествени направления в българското изкуство след Освобождението до средата на ХХ век. Несъмнено тя бе резултат на задълбочен изследователски труд на куратора Любен Домозетски, на внимателно обмислена концепция и стратегия при събирането и експонирането на произведенията в залите на галерията. А това, заедно с образователните турове за публиката, предполага работа на цял екип от специалисти.
Наскоро излезе и каталогът на изложбата. Което е поводът с Андрея Гандева и Гергана Минкова да говорим за нея в "Музей в ефира" с Любен Домозетски и Ана Топалова.
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg