Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си.
"В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева.
Изложените в галерия "Нирвана" творби идват от Париж, където двамата художници споделят един живот и едно ателие.
Чуйте какво разказа Лариса Илиева за изложбата в ефира на програма "Христо Ботев":
"Тази идея за тема "Портрет" възникна със собственика на галерията преди 7-8 месеца. Даже в началото не ме интересуваше толкова, но в последните месеци се включих доста активно", казва художникът, който признава, че бяга от стилове и концепции.
В историята на изкуството портретът има водеща роля преди появата на фотографията, изтъква Панайотов. Векове наред художниците рисуват известни и неизвестни хора, владетели, военачалници, съпруги и любовници.
"Било е както интимно изкуство, така и пропаганда", обобщава художникът.
После художниците биват освободени от нуждата да рисуват реалистично. Появява се Формализмът, при който не е важно какво рисуваш, а как го рисуваш. Следват множество модерни течения в изобразителното изкуство.
По думите на Панайотов днес портретната живопис се завръща, но художниците рисуват по снимки. Няма нужда един модел да стои в ателието в продължение на часове и месеци, но наново има "радост в живата ръка, която пресъздава нещо".
"Една от първите статии, която излезе за мен в Париж, е, че аз се вдъхновявам от вътрешния си свят. Действително работя много спонтанно, интуитивно. Рисуването ми е мисленето. Формата изпреварва идеята. Изпитвам голямо авантюристично приключение да видя как това нещо се развива почти без мое участие", споделя Панайотов.
"Генерално се страхувам от успеха, той ми действа като някакво заробване", казва още художникът, който не обича да марширува под ритъма на ръкоплясканията.
"Дори в тази изложба си позволявам да правя абстрактни работи, портрети, фриволности – и така ще бъде", заявява Панайотов.
Още за една необикновена спирка в Париж, за комерсиалната страна на концептуалното изкуство, за възхитата на художника, която се простира от Древността до Куатрочентото – чуйте в звуковия файл:
Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето". Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..
В епизод 590 "Трамвай по желание" насочва вниманието на своята публика към провокативната постановка на продуцентската къща "Гръм и тряс", скандално озаглавена "П.О.Р.Н.О.". Стожерите на благоприличието няма защо да се шокират, защото, макар и провокативна, темата на спектакъла е не само обществено приемлива, а и обществено необходима. Става дума..
Международният кинофестивал, който тази година ще се проведе в Кан между 13 и 24 май , разпространи официалната си визия, съобщи за "Артефир" кинокритичката Павлина Желева , която следи събитието отблизо. По традиция плакатите на Кан често отбелязват годишнини от създаването на емблематични филми. Много известни актьори, между които Ингрид..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg