Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списаревски и героизмът на българската авиация

АИББА строи реплика на самолета на българския национален герой, летец-изтребител

Димитър Списаревски (1916 –1943)
Снимка: архив

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил, че прави жива торпила на 20 декември 1943 година при боен полет по време на бомбардировките над София през Втората световна война. Той загива, след като сваля американски бомбардировач B-24 чрез въздушен таран.

Говори се, че веднъж, докато надъхвал унилите си колеги след гибелта на летец, Спаич, както наричат всички националния герой, летец-изтребител, казва: "По-добре е да загинеш във въздуха и да разбере цял народ, отколкото да умреш и никой да не разбере…". Загинал в името на идеята, в която е вярвал, а именно – в България, Димитър Списаревски е едно от най-ярките имена в българската авиация. Авиацията, която оставя паметни страници в световната история.

В негова чест и в памет на героите от военновъздушните ни сили, загинали по време на Втората световна война, Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) организира кампания. Тя цели да съхрани на паметта на българския национален герой и да поддържа жив духа на нацията ни, като напомняме за подвизите на българските герои, дали живота си за страната.

Една от големите цели на АИББА е изграждането на паметник на Списаревски, но преди това, през юли месец тази година, се очаква да бъде готова реплика на самолета на Спаич. Тя ще бъде абсолютно негово копие – с 10 метра размах на крилата, 9 метра дължина, 3 метра височина. Открит е и точният камуфлаж на самолета.

"Създадохме асоциацията преди две години и половина именно с тази цел – да запазим духа и паметта на нашите герои, като основно се грижим на делото на Списаревски и неговата популяризация – каза председателят на АИББА Орлин Георгиев. – През тези две години работя активно и по намирането на факти за героя Списаревски, затова написах и книгата "Спирасевски. Живот, легенди, митове и факти". За мен той е един от най-обичаните наши герои и никой не подлага на съмнение неговия подвиг. Бях безкрайно впечатлен и учуден обаче какви легенди се носят за това как бил сам срещу 120 крепости, как спасил София от бомбардировките и т.н. 

Истината не е точно такава. Реално на тази дата са ни бомбардирали 37 бомбардировача, разделени на две групи – 16, които са били от южната група, атакувана от ескадрилата на Списаревски, и още 21, които са били от северната група и те успешно са хвърлили бомбите си над Централна гара и околовръстния железен път, който са разрушили."

От разказа на Орлин Георгиев и от фактите, които могат да бъдат прочетени в неговата книга – съвременна информация, непубликувана у нас до този момент, става ясно, че част София е била спасена от подвига на Димитър Списаревски и от дръзките усилия на неговите колеги, които са направи чудеса от героизъм при абсолютното превъзходство на врага.

"Репликата е начин да почетем не само Списаревски, но и останалите 82 български летци, с които сме разполагали в периода 1942 – 1945 година и които са били не по-малко смели. Според мен това е нещо много интересно, което правим за пръв път и в България, и в Европа – чрез такава реплика да почетем тези наши летци, които бяха 80 години забравени. В последните години се чу за Списаревски, може да се говори за него, повече информация излезе, като това, което Орлин е написал, но не трябва да се забравят тези герои. Те го заслужават", каза и Никола Захариев, член на АИББА и инициатор на идеята за репликата на самолета.

"Иска ми се хората, по-специално младите хора, да се запознаят с това героично минало, касаещо българската авиация. То започва още от Балканската война насам, знаете, че ние сме били първите, които са бомбардирали с военен самолет Одрин, та до героичните битки във Втората световна война. Това може да ги накара да заобичат повече своята родина и да се гордеят с нея", каза в "Какво се случва" Веселин Стоянов, син на ген. майор Стоян Стоянов, български въздушен ас.

Голяма част от средствата за направата на репликата вече са събрани, а следващата голяма крачка на АИББА е в посока на паметника на Списаревски. Всеки, който иска да направи дарение, би могъл да научи повече подробности в сайта на асоциацията. Група "Порок" участва активно в набирането на средства и подкрепя кампанията и с авторска песен, посветена на българския герой – "Звезда над София“.

"Аз съм се венчал за България!", казва Димитър Списаревски

Повече за личността му, символите на героизъм в българската авиация и дейността на АИББА – чуйте в звуковия файл.

Снимка – архив Радио България и АИББА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41