Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списаревски и героизмът на българската авиация

АИББА строи реплика на самолета на българския национален герой, летец-изтребител

Димитър Списаревски (1916 –1943)
Снимка: архив

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил, че прави жива торпила на 20 декември 1943 година при боен полет по време на бомбардировките над София през Втората световна война. Той загива, след като сваля американски бомбардировач B-24 чрез въздушен таран.

Говори се, че веднъж, докато надъхвал унилите си колеги след гибелта на летец, Спаич, както наричат всички националния герой, летец-изтребител, казва: "По-добре е да загинеш във въздуха и да разбере цял народ, отколкото да умреш и никой да не разбере…". Загинал в името на идеята, в която е вярвал, а именно – в България, Димитър Списаревски е едно от най-ярките имена в българската авиация. Авиацията, която оставя паметни страници в световната история.

В негова чест и в памет на героите от военновъздушните ни сили, загинали по време на Втората световна война, Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) организира кампания. Тя цели да съхрани на паметта на българския национален герой и да поддържа жив духа на нацията ни, като напомняме за подвизите на българските герои, дали живота си за страната.

Една от големите цели на АИББА е изграждането на паметник на Списаревски, но преди това, през юли месец тази година, се очаква да бъде готова реплика на самолета на Спаич. Тя ще бъде абсолютно негово копие – с 10 метра размах на крилата, 9 метра дължина, 3 метра височина. Открит е и точният камуфлаж на самолета.

"Създадохме асоциацията преди две години и половина именно с тази цел – да запазим духа и паметта на нашите герои, като основно се грижим на делото на Списаревски и неговата популяризация – каза председателят на АИББА Орлин Георгиев. – През тези две години работя активно и по намирането на факти за героя Списаревски, затова написах и книгата "Спирасевски. Живот, легенди, митове и факти". За мен той е един от най-обичаните наши герои и никой не подлага на съмнение неговия подвиг. Бях безкрайно впечатлен и учуден обаче какви легенди се носят за това как бил сам срещу 120 крепости, как спасил София от бомбардировките и т.н. 

Истината не е точно такава. Реално на тази дата са ни бомбардирали 37 бомбардировача, разделени на две групи – 16, които са били от южната група, атакувана от ескадрилата на Списаревски, и още 21, които са били от северната група и те успешно са хвърлили бомбите си над Централна гара и околовръстния железен път, който са разрушили."

От разказа на Орлин Георгиев и от фактите, които могат да бъдат прочетени в неговата книга – съвременна информация, непубликувана у нас до този момент, става ясно, че част София е била спасена от подвига на Димитър Списаревски и от дръзките усилия на неговите колеги, които са направи чудеса от героизъм при абсолютното превъзходство на врага.

"Репликата е начин да почетем не само Списаревски, но и останалите 82 български летци, с които сме разполагали в периода 1942 – 1945 година и които са били не по-малко смели. Според мен това е нещо много интересно, което правим за пръв път и в България, и в Европа – чрез такава реплика да почетем тези наши летци, които бяха 80 години забравени. В последните години се чу за Списаревски, може да се говори за него, повече информация излезе, като това, което Орлин е написал, но не трябва да се забравят тези герои. Те го заслужават", каза и Никола Захариев, член на АИББА и инициатор на идеята за репликата на самолета.

"Иска ми се хората, по-специално младите хора, да се запознаят с това героично минало, касаещо българската авиация. То започва още от Балканската война насам, знаете, че ние сме били първите, които са бомбардирали с военен самолет Одрин, та до героичните битки във Втората световна война. Това може да ги накара да заобичат повече своята родина и да се гордеят с нея", каза в "Какво се случва" Веселин Стоянов, син на ген. майор Стоян Стоянов, български въздушен ас.

Голяма част от средствата за направата на репликата вече са събрани, а следващата голяма крачка на АИББА е в посока на паметника на Списаревски. Всеки, който иска да направи дарение, би могъл да научи повече подробности в сайта на асоциацията. Група "Порок" участва активно в набирането на средства и подкрепя кампанията и с авторска песен, посветена на българския герой – "Звезда над София“.

"Аз съм се венчал за България!", казва Димитър Списаревски

Повече за личността му, символите на героизъм в българската авиация и дейността на АИББА – чуйте в звуковия файл.

Снимка – архив Радио България и АИББА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселин Ранков: Ако започнем да правим изкуство, както дишаме, ще бъдем големи артисти

Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..

публикувано на 18.05.25 в 16:25
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40