Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глаголицата – наука и мистика

Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.
Снимка: архив на Анисава Милтенова

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата писменост". Авторки на беседите са доц. Татяна Илиева от Кирило-Методиевския научен център на БАН и д-р Инна Димитрова – двете съуправителки на фондация "Глаголитика" – гостенки на предаването"За думите".

Великото творение, излязло изпод перото на Константин Философ, наречен Кирил и брат му Методий, но вдъхновено от Бог, е не просто средството, с което славяните да пишат и четат, но израз на правото им да имат достъп на своя език до мъдростта на Създателя. По-късно тя е заместена от кирилицата, която ползваме и днес, но в която остават някои от глаголическите знаци за звуковете, характерни за старобългарския славянски език.

Глаголицата е безспорно постижение на световната цивилизация, което не губи своята стойност. Нещо повече, тя продължава да предизвиква ума, знанията, но и въображението не само на учените, но и на много широк кръг неспециалисти. Това е чудесно, но крие и риска от създаването на наукоподобни и незащитими теории за глаголическите букви. Затова е похвално всяко усилие на учените да хвърлят светлина върху достоверните хипотези и да развенчаят митовете около символиката на глаголическите знаци.

Д-р Инна Димитрова, Венета Гаврилова и доц. Татяна Илиева (отляво на дясно)
С тази задача доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова изнасят своите беседи пред софийска аудитория, имат планове да гостуват и в други български градове, както и извън страната. На основата на лекциите доц. Илиева смята да подготви книга с етюди върху всяка от 38-те глаголически букви. Фондация "Глаголитика" има идея да създаде интерактивен музей на Кирило-Методиевото дело, за осъществяването на която се надява на широка обществена подкрепа.

Защото България и ние, българите, имаме основанията, но и дълга да не забравяме и да припомняме на света за основната заслуга на българската държава за опазването и продължението на стореното от светите първоучители и да не се отказваме от нещо, което е част от нашата идентичност.

Чуйте разговора с доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32