Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска следа в латвийския сериал "Съветски дънки"

Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с наградата за най-добър актьор. Продукцията бе селектирана за Berlinale Series Market, както и за още пет международни фестивала.

"Съветски дънки" е комедийна драма в осем епизода. Действието се развива през 1979 година в Рига. Това е период на жестока пропаганда в СССР срещу западната култура. Главният герой (в ролята Карлис Арнолдс Авотс) е млад шивач в Националния театър, който търгува със западни стоки. Негов съученик от КГБ се опитва да го вербува, за да шпионира финландска режисьорка, която ще поставя "Хамлет" в театъра. Заради спречквания той е вкаран в психиатрична клиника. За да оцелее, започва нелегално производство на дънки заедно с други пациенти, под покровителството на директора на болницата. Дънките се превръщат в култ в Рига, а КГБ започва разследване, опитвайки се да разбие мрежата и да открие нелегалния шивашки цех..

Основният актьорския състав включва Карлис Арнолдс Авотс, Ааму Милоноф, Игорс Селеговскис и Андрис Кейс.

Създатели на продукцията са Теодора Маркова и Станиславс Токаловс. Епизодите са режисирани от Станиславс Токаловс и Юрис Курсиетис, оператор Валдис Целминш, шоурънъри – Станиславс Токаловс и Теодора Маркова.

"Съветски дънки" е не просто история за един бунт, а за човешката жажда за свобода, надежда и индивидуалност, въпреки абсурда на репресивната система

"Съветски дънки" е наличен за гледане в стрийминг платформата Max.

Още за сериала от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Теодора Маркова.

Снимки: ФС на Теодора Маркова, Marc Vidal
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27