Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света". През 1988–1991 г. тя е кореспондент за "Икономист" и "Индипендънт" във Варшава. Апълбаум е колумнист на престижни издания като "Вашингтон Поуст", пише в списание "Атлантик", изнася лекции в много университети.Живее в Полша и Великобритания.
В проницателната си нова книга на български "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света", посветена не без двусмислие "на оптимистите", Ан Апълбаум казва във въведението: "Залагайки на технологиите и тактиките, които копират едни от други, на общите си икономически интереси и най-вече на решимостта си да не се отказват от властта, автокрациите смятат, че са на прав път. Тяхната увереност – от какво произтича, защо се запазва, как демократичният свят първоначално допринесе за нейното утвърждаване и как можем да я победим – е темата на тази книга."
Примерите, които авторката дава от света, където има автокрации като Русия, Венесуела, Зимбабве, Иран, Китай, Северна Корея и др., анализите на връзките и техните действия, които проследява, изводите, които прави са стряскащи. Светът е друг, "вече не съществува либерален световен ред и стремежът да се създаде такъв днес не изглежда реален", казва Апълбаум. Все още съществуват, продължава тя, "либерални общества, отворени и свободни държави, които предлагат по-добър шанс на хората да живеят полезен живот от затворените диктатури… Те могат да бъдат унищожени отвън, но и отвътре, чрез разкол и демагози. Или могат да бъдат спасени. Но само ако онези от нас, които живеем в тях, сме готови да си направим труда да ги спасим." Така завършва тази книга. Въпросите за размисъл остават.
Чуйте Методи Методиев, преподавател в Департамент "История" на Нов български университет
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg