Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Ан Апълбаум
Снимка: @anneapplebaumwp

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света". През 1988–1991 г. тя е кореспондент за "Икономист" и "Индипендънт" във Варшава. Апълбаум е колумнист на престижни издания като "Вашингтон Поуст", пише в списание "Атлантик", изнася лекции в много университети.Живее в Полша и Великобритания.

В проницателната си нова книга на български "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света", посветена не без двусмислие "на оптимистите", Ан Апълбаум казва във въведението: "Залагайки на технологиите и тактиките, които копират едни от други, на общите си икономически интереси и най-вече на решимостта си да не се отказват от властта, автокрациите смятат, че са на прав път. Тяхната увереност – от какво произтича, защо се запазва, как демократичният свят първоначално допринесе за нейното утвърждаване и как можем да я победим – е темата на тази книга." 

Примерите, които авторката дава от света, където има автокрации като Русия, Венесуела, Зимбабве, Иран, Китай, Северна Корея и др., анализите на връзките и техните действия, които проследява, изводите, които прави са стряскащи. Светът е друг, "вече не съществува либерален световен ред и стремежът да се създаде такъв днес не изглежда реален", казва Апълбаум. Все още съществуват, продължава тя, "либерални общества, отворени и свободни държави, които предлагат по-добър шанс на хората да живеят полезен живот от затворените диктатури… Те могат да бъдат унищожени отвън, но и отвътре, чрез разкол и демагози. Или могат да бъдат спасени. Но само ако онези от нас, които живеем в тях, сме готови да си направим труда да ги спасим." Така завършва тази книга. Въпросите за размисъл остават.

Чуйте Методи Методиев, преподавател в Департамент "История" на Нов български университет


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27
Марио Варгас Льоса

Преводачката Емилия Юлзари за Марио Варгас Льоса

Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...

публикувано на 18.04.25 в 15:09

Българска следа в латвийския сериал "Съветски дънки"

Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..

публикувано на 18.04.25 в 13:05
Краси Ненков (вдясно), Светла Тодорова и Емил Янев

Културни свързаности

В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..

публикувано на 18.04.25 в 10:05