В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски.
В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете, независимо дали той е квартален, градски или национален, първата ви среща е с две икони – от портрети гледат Димитър Списаревски, наричан от своите Спаич и Георги Аспарухов, познат на всички като Гунди. Лесно е да си обясним защо това са символите на синята общност в България. Но какво е обединяващото в тях, това разказва авторът на двата филма Олег Ковачев.
Гунди е най-ярката звезда на "Левски". Както и авиатора Списаревски, той е висок, снажен, красив, талантлив и магнетично обаятелен. Разликата между двамата идва от други черти в характера. Докато летецът-изтребител е експанзивен ценител на дамската красота и не се свени да влезе в уличен бой с всеки, който нарушава правилата на рицарството или засяга националната чест, то футболистът в личния си живот е скромен, тих, дори притеснителен.
В епизод 588 ще чуете не за митологизираните Гунди и Спаич, а за натуралните и автентични Георги Аспарухов и Димитър Списаревски – непокорните рицари на каузата, двамата тарани в своите поприща. Филмът за Аспарухов, озаглавен "Синята Деветка" вече може да бъде видян в столичното кино "Влайкова", докато лентата за Списаревски все още е на монтажната маса на документалиста.
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg