Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг.
Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на краката"? Каква е ролята на държавата и какъв е опитът на други европейски страни? На тези въпроси в "Нашият ден" отговаря адвокат Лъчезар Весов.
Законът за личния фалит престоява дълго време в Народното събрание, но вече е минал на първо четене и в момента има дебати. По думите на адв. Весов до 1 май е предоставен срок, в който политически партии, НПО-та, различни съсловни организации да представят своите виждания по законопроекта. След 1 май ще започне една по-широка дискусия за изменения във вече представения законопроект.
В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит, подчертава гостът.
10% от хората, които ползват бързи кредити, ги използват за почивки, пътувания и да изкарат добре празниците. Според адв. Весов това показва, че хората не си дават сметка какво означава тегленето на бърз кредит.
По думите на юриста банково кредитиране е по-сигурно от това, което предлагат другите кредитни институции. Банкова институция прави задълбочен преглед на финансовото състояние на потенциалния длъжник. Затова някои икономисти казват че банката е най-добрият партньор, допълва адв. Весов.
При бързите кредити няма такава проверка. Те често се отпускат в рамките на един ден и без оглед на кредитното минало, финансовото и трудово състояние на клиента.
Адв. Весов предупреждава, че при бързите кредити има много скрити такси. Така сума от порядъка на 500-2 000 лв. до края на срока за погасяване може да достигне 12 000 лв.
Как да фалираме "като хората"?
"В момента има само един начин да фалираме като хората и той е да емигрираме. Няма предвиден правен механизъм, в който длъжник да отпише своите задължения. Преди 4 години законодателят предвиди 10-годишна абсолютна давност. При нейното изтичане длъжникът може да подаде иск и да докаже, че задължението му е погасено по давност. За да може длъжникът да се ползва от тази възможност, трябва да минат 10 години от приемането на закона – т.е. първата възможна дата за позоваване на закона е 2031 година", казва адв. Весов.
По думите на адвоката броят на проблемните дългове е довел до "тиха социална криза". В България има близо 3 млн. работещи граждани. Към края на 2024 година изпълнителните дела са над 1 млн., което означава, че на всеки трима работещи един има проблемен дълг.
Законът за личния фалит е пряко свързан с Плана за възстановяване и устойчивост. Това е така, защото проблемните дългове затормозяват икономиката, насърчават работата в сивия сектор и нарушават връзката между държавата, работодателя и работника, обяснява адв. Весов.
"В проектозакона, който е предложен, има дефиниция кой длъжник не е добросъвестен. Има изброени точки, които, по мое мнение, ще затормозят цялата процедура занапред. Това ще стане една луксозна процедура за бедни хора. Длъжниците няма да могат да си позволят с оглед задълженията, които имат, да заплащат такси за синдик, държавни такси, такси за оглед и охрана на имуществото. В закона е предвидено длъжниците да се възползват от тази възможност при праг от 10 минимални работни заплати. Аз лично смятам, че този праг трябва да отпадне. В Германия и Франция минимален праг няма", казва още адв. Весов.
"Танцът между кредитора и длъжника е деликатен и в края винаги има само един удовлетворен. Законът предлага втори шанс и при него кредиторът няма как да бъде удовлетворен напълно", заявява в края на разговора гостът.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..
В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..
Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg