През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път".
Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и взаимна помощ, но и от фатални грешки и кризи в отношенията между алпинистите, които остават скрити повече от четири десетилетия. Поне до днес. Непубликувани досега записи от радиовръзките и откровените разкази на главните участници в събитията разкриват всички тайни на този велик български момент в документалния филм "Жестокият път", който вече е по кината.
Защо Христо Проданов нарушава плановете на експедицията и изпреварва всички в щурма към върха? Коя е фаталната грешка, заради която губи живота си?
Какво спасява Иван Вълчев и Методи Савов в нощта на 9 май – единствените хора, нощували под открито небе на 8700 м – без палатка и без кислород?
Как Николай Петков и Кирил Досков достигат Еверест за време, смятано за невъзможно? И защо се налага да го изкачат два пъти?
Посрещнати у дома като герои, 40 години по-късно, ветераните от Еверест ’84 разказват в откровени интервюта онова, което остава скрито зад раните и стъпките им, останали там, където поглеждаш в очите "Майката на Боговете".
Какво свърза хората там, на високото? Какво води до кризата между алпинистите?
"Ако не отидеш докрай – не правиш нищо. Ако отидеш докрай – умираш."
Филмът отбелязва 40-годишнината от първото българско изкачване, а с това и факта, че 40 години по-късно българите остават последните изкачили върха по най-тежкия и смъртоносен маршрут. Режисьорът на "Жестокият път" Деян Барбарев разказва повече в "Артефир".
Снимки и трейлър – "Жестокият път"
В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..
В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..
Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg