Ирене Вайехо поднася ерудирана и интригуваща смесица от история, митология, неизвестни и любопитни факти и аналогии с днешния ден, за да увлече читателя в едно невероятно литературно приключение, което доставя духовна наслада, обогатява и внушава преклонение пред най-доброто изобретение на човешкия ум. "Безкраят в стрък тръстика" е една от най-успешните "книги за книгата", изследване на произхода на книгата, като артефакт, и на писането и четенето, като инструмент на свободата на човешкия дух.
Испанката Ирене Вайехо – филолог, историк и писател, е родена в Сарагоса през 1979 година. Завършва класическа филология в университетите в Сарагоса и Флоренция, има докторска титла.
Първоначално интересите ѝ са съсредоточени върху изследването на класическата римска литература. Автор е на 2 романа, 2 сборника със статии, публикувани във вестниците "Ел Хералдо де Арагон" и "Ел Паис", и 2 детски книжки. През 2019 г. истинска сензация в цял свят предизвиква "Безкраят в стрък тръстика", едно от най-награждаваните испански издания през последните години. Сред престижните отличия са "Критично око", испанската Национална литературна награда за есеистика през 2020 година, наградата на правителството на Автономната област Арагон, Наградата на испанските издатели "Антонио де Санча". Авторските права са продадени в над 30 страни.
Двама класически филолози – Паулина Мичева и Димитър Илиев разговарят за "Безкраят в стрък тръстика" и други популярни разкази за историята на четенето.
Книгата на д-р Дочка Кисьова-Гогова е учебно пособие, предназначено за студентите от четвърти курс на специалността "Плакат и визуална комуникация" в Националната художествена академия. В рамките на текст от 160 страници се резюмира историята, спецификата и функциите на плаката, включително и предплакатни форми. Предговорът е от проф. д-р Иван..
" Революцията е една премиера. После спектакълът пада ." Това са думи на поета, сатирик и дисидент Радой Ралин, от чието рождение се навършват 103 години. В творчеството си Радой Ралин проповядва ценностите на свободата и чрез Езопов език и сатира успява да каже най-важното на своите съвременници. Той е съосновател на първия..
Картините на света и красотата, идваща от критичните му точки – среща в "Нашият ден" с художничката Зои Север , чийто живот преминава между Украйна и Израел. Саша Николова превежда разговора в ефир. Изложбата "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града" е организирана по повод честванията на 35-годишнината от възстановяването на..
В Световния ден на книгата и авторското право Асоциация "Българска книга" връчва наградите "Рицар на книгата". Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос. За силата на словото и..
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg