Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Лисицов: Живеем в антиутопия и това не са нормални политици

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Кристияна Стефанова: Всички парламентарни репортери трябва да сме възмутени само от себе си

Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова
Снимка: БНР

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците.

От кого е по-лесно да се възмутиш

Кристияна Стефанова: "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни репортери. Защото с такива изказвания, като "Ту-туу" реално се отвлича вниманието, според мен, от важните и значими обществени теми. И докато се случват огромни корупционни скандали в държавата, абсолютно всички пишат, както и говорят, и обсъждат едно изказване на Борисов, което мина и замина. То не е толкова важно, всъщност, че каза "Ту-туу".

Има много по-важни теми в държавата и мисля, че Борисов умишлено понякога прави такива смехотворни изказвания, с които да отвлича обществения отзвук от реално важните теми.

Лъчезар Лисицов: "За мен е грешка на медиите, че обърнаха внимание на Борисов. Ние самите отклоняваме реално вниманието, като обръщаме внимание на точно такива смехотворни изказвания. В медиите има много по-генерален проблем.

Тук проблемът не е, че репортерите не знаят какво да правят, не знаят как да се възмутят, на кого да се възмутят. Проблемът е в собствеността и в управлението на медиите. И това продължава вече, откакто на Борисов започна първият му премиерски мандат.

Имаме вече и втори голям играч, Делян Пеевски, който очевидно по време на всичките управления на Борисов е придобил огромно влияние – медийно, в служби, в институции. И през това влияние в големите медии всъщност се премълчават реалните проблеми."

Как личи влиянието на Пеевски

Кристияна Стефанова: "Мълчанието – както на медиите, така и на политиците. Няма опозиция срещу Пеевски. Този човек излиза и казва в темата X, иска нещо и всичко, което поиска, се случва буквално един час по-късно. А медиите не смеят да му опонират. Той си мисли, че медиите са му пощенски кутии, които трябва просто да доставят информациите. Излиза, казва две изречения, а когато получи някакъв неудобен въпрос, става и си тръгва, или казва: "Колеги, моля, нататък"."

Лъчезар Лисицов: "Това изглежда по-зле и от един тъп филм. Не може човек като Делян Пеевски да има такова влияние върху медиите и да му се обръща такова внимание, да му се премълчава всичко."

Защо така се получава

Кристияна Стефанова: "Смятам, че всеки един политик е длъжен да седи до последния въпрос, а не умело да се измъква. И искам да наблегна и на сградата на 51-вото Народно събрание, че тя просто не ни предоставя никаква възможност да задаваме ясно въпросите си, защото сме сложени на два квадрата, и реално, когато някой политик иска да се измъкне, има голяма възможност за това нещо. Да не говорим, че има няколко входа и изхода, и там и политиците имат възможността, ако желаят, да не се появяват. "Има такъв народ" не съм ги срещала в кулоарите на парламента може би от три месеца. Освен ако има нещо извънредно и не решат сами да дойдат да кажат."

Лъчезар Лисицов: "Ако има повече критични медии, Пеевски няма да може да каже на всичките, вие сте на този или на онзи, вие сте купени и така нататък. Просто има двама-трима адекватни журналисти, които задават нормалните адекватни въпроси и затова той може да си позволите да каже – "Колеги, давайте следващия въпрос, а с вас не разговарям". И получава удобен въпрос отсреща, който да не го дразни по никакъв начин.

Той си има медии, между другото, те не са официално негова собственост, но ти, като погледнеш съдържанието им, се вижда, че той им влияе. Очевидно те се подчинят на него."

Ние като че загубихме чувството кое е хубаво, кое е лошо, кое е добро, кое е зло... Толкова ли нямаме усет да разберем хората какви са, Борисов и Пеевски, да речем, какъв типаж образи са и да, защо имат мутренско поведение. Това не е нормално.

Затова казвам, че живеем в Антиутопия. Това не са нормални политици.

Борисов и Пеевски задават тона, най-вече Борисов, с това отношение към медиите, но то е такова и от страна на много от политиците.

Според мен, не трябва да хвърляме вина толкова върху репортерите. Значи основната вина е върху управителите и собствениците. Те са изпратили тези репортери, за да вършат тази работа.

Съответните журналисти все пак си пазят хляба и това, което им е поръчано, те това правят. За съжаление, на повечето журналисти и медии манталитетът не е да си вършим журналистическата работа, защото медийната и журналистическата работа, тя е обществена.

За съжаление, повечето колеги не го възприемат по този начин. Те го възприемат като някакъв стандарт на работа, в която трябва да изпълняваш това, което са ти казали. И това се налага отгоре.

Повечето репортери в парламента нямат свобода да задават въпросите, които те преценяват за важни. Те просто отиват да свършат поставената им задача."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Агра, Винария, Фуудтех 2025

Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..

публикувано на 25.04.25 в 09:30