Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила е 123 държави на 6 континента, а резултатът е повече от 600 пътеписа, кулинарни статии и фоторепортажи, участия в телевизионни и радиопредавания.
Първо ще ни разходи из Антигуа, но не островът, който е част от държавицата Антигуа и Барбуда, а старата столица на Гватемала. Страната, известна като туристическа дестинация главно заради древните градове на маите, се гордее много с колониалния град Антигуа. Той е основан през 1543 г. и е изпълнявал функциите на столица на Испания за цяла Централна Америка.
В миналото е бил известен като Сантяго де лос Кабайерос и в продължение на двеста години е бил сред най-значимите колониални градове на испанската корона. Архитектурата му и днес привлича хиляди туристи от цял свят и се радва на нестихващ интерес. Заради бароковите постройки, величествената катедрала и многобройните църкви, както и заради голямата значимост, която е имал в миналото, Антигуа е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Бойка Велинова разкрива подготовката за празнуването на Великден там.
Тя е журналист, пътуващ писател и кулинарен блогър и споделя възхищението си от алфомбрите - цветните килими в Антигуа. Сложните фигури, с християнски и фолклорни мотиви, се създават с помощта на дървени шаблони и малки сита. Килимите се украсяват и с цветя – ефирни бугенвилии, хризантеми, с уханни карамфили и рози. Слага се и местния палмов плод корозо, различни зеленчуци, борови иглички и стъклени мъниста. Веднъж направени цветните килими се поливат постоянно с вода, за да не бъдат отнесени от вятъра.
Алфомбрите съществуват едва няколко часа, тъй като по тях преминават многолюдните великденски шествия. С цветните килими местните жители показват силата на вярата си, благодарят на Бога и измолват благоволение за бъдещите си начинания.
С Бойка Велинова, член на АБУЖЕТ, българската секция на световната федерация на пътуващите писатели, вече сме в Бразилия, в града, където Исус Христос прегръща света – Рио де Жанейро.
Сао Себастиао, за която ни разказва, е официалната катедрала на Рио де Жанейро и носи името на покровителя на града – Свети Себастиан. Построена е през 60-те и 70-те години на XX век и заменя старата катедрала, която вече не отговаряла на нуждите на нарастващото население. Най-забележителната ѝ черта е нейната необичайна архитектура – тя има форма на конус, вдъхновена от древните пирамиди на маите. Висока е 75 метра и има диаметър от 106 метра, което ѝ придава внушителен вид. Вътрешността на храма е също толкова впечатляваща – четири огромни витража, високи по 64 метра, оцветяват интериора в живописни нюанси, създавайки магическа атмосфера. Катедралата може да побере до 20 000 души, което я прави една от най-големите църковни сгради в Бразилия.
Освен че е религиозен център, тя е и културна забележителност, която привлича хиляди туристи всяка година. Архитект е Оскар Нимайер, създател на течението брутализъм, както и на прочутия камбадром, където се провежда карнавала в Рио. Бойка Велинова отново е на път със съпруга си Стоян на лов за нови спомени и впечатления.
"Природата все още не е разкодирана, но ние учените продължаваме да работи за това, защото това са въпроси свързани най-вече с опазване на биоразнообразието. Наистина можем да говорим за геномна революция, защото за първи път ние изследователите и еколозите имаме на разположение един набор от инструменти, които можем да наречем геномни и те не са..
Днес ще ви водя в рая на месоядните. Чистернино е живописно градче в Пулия, Южна Италия. Бели каменни къщи, калдъръмени улички, скрити площадчета, които изникват внезапно пред погледа, и исторически църкви привличат туристи през цялата година, но през лятото те прииждат с евтините полети от Бари и акостиралите в Бриндизи яхти. С какво е чак толкова..
Той се казва Стефан Виет. Приел е за своя мисия да огласява проблемите на хората в колички пред широката общественост. Прави го посредством видеоклипове в социалните мрежи, в които показва различни ситуации от ежедневието и бита на човек, принуден да живее по този начин. Определя себе си като мечтател с големи амбиции. Проявление на тези амбиции..
Дряново отново е център на науката и културата. От 1 до 3 октомври Историческият музей в града посреща участниците в националната научна конференция "Епохи, личности, памет". Форумът, който тази година има своето четвърто издание, ще събере близо 50 учени, университетски преподаватели, музейни специалисти и изследователи от цялата страна. Те ще..
Една от основните задачи в 33-ата българска антарктическа експедиция, извън научната дейност, е завършването на сградата на новия лабораторен блок, каза Камен Недков – командир на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на о. Ливингстън и още споделя командирът на базата. Това е вторият етап от построяването на лабораторния блок и..
Кой е Джордж Сорос и на какъв тип политици пречи дейността му, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по..
На 5 октомври 2025, 17.00 часа на сцената на Музикален театър балет "Арабеск" ни кани на първото си представление за новия сезон "BarrocoLife –..
"Това е книга за майки и дъщери, пишат от издателството за книгата на полската авторка Юстина Баргелска (превод - Диляна Денчева). Красива и горчива като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg