Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във витрината, са от колекцията на "Историческа работилница "Люлин" и други дарители.
Откриването ще се проведе на 9 май – Празника на район "Люлин", от 18.30 часа в сградата на Културния център в квартала. Центърът е създаден на 22 декември 1993 година с решение на Столичен общински съвет и в резултат на упорита работа, днес той има значително присъствие в културния живот на едноименния район.
"Ние ѝ казваме "Първата витрина", защото в действителност това е само една витрина, но се надяваме да бъде първата. Преди години с моите колеги – братята Светлин и Габриел Танчеви – си говорихме за това какво липсва на "Люлин" и с какво той може да се отличи от останалите райони. Казахме си, че ако има "музейче", както спомена тогава Светлин, ще бъде много различен квартал.
Ние дълго време се шегувахме с него, че точно музейче едва ли някога ще направим, тогава той каза: "Добре, нека поне започнем с една витрина". Това беше нещото, което ни накара да се задвижим в тази посока – разказва Виктор Топалов, когато свързваме не само с "Бохемска София" и всички исторически обиколки на столицата, но и именно с "Историческа работилница "Люлин". – Нашата цел е тази витрина наистина да бъде първа, но да не бъде последна. Вярваме, че след това събитие, което организираме на 9 май, ще можем да отправим един призив към районните читалища, училища, пък и към гражданите на "Люлин", защото се оказва, че много от тях държат в себе си, в своите домове, разни вещи, които може би за тях са изгубили своята стойност, но всъщност те са една част от историята на квартала."
Откакто създават своята неформална гражданска инициатива, съставена от местни хора и съмишленици, която събира, съхранява и популяризира културно-историческото наследство на най-големия район в столицата, те набират материали, следят онлайн търговете и приемат дарения.
"Оказа се, че нашата колекция може много добре да запълни една съвременна витрина с няколко рафта. За радост, преди няколко седмици успяхме да се сдобием и с витрина. Всичко това го правим със собствени средства, защото просто много обичаме нашия квартал. Взехме си витрината, започнахме да я подреждаме и отново за радост – от Културния център приеха нашата идея. Смятаме, че това е правилното място, на което историята на "Люлин" да бъде представена по такъв начин", казва още Виктор Топалов.
Сред експонатите във витрината е оригинална карта на София, най-вероятно от 1965 или 1966 година, на която за първи път се виждат разчертани улиците и каретата от бъдещия район "Люлин", а именно – територията на квартал "Модерно предградие". Допреди посочения период тази част на София не е била включена в нито една карта. Част от експозицията е и копие на книгата, която разказва историята на Шоколадовата фабрика, разположена на границата между двата квартала, свързана с детството на немалко жители в района.
Това само доказва, че със създаването на обособено пространство в Културния център всеки люлинчанин ще може да се запознае с историята на този район, представена по достъпен и увлекателен начин.
Жителите, които разполагат със стари вещи, свързани с миналото на "Люлин" и искат да ги дарят, за да обогатят музейната сбирка, могат да го направят, като се свържат с "Историческа работилница "Люлин" във Фейсбук или на имейл адрес irlyulin@gmail.com.
"Смятам, че да направим музейна сбирка на един от най-младите райони в София е нещо необичайно, но пък ние се стремим да правим точно такива неща, за да можем да привлечем интереса на хората към "Люлин". Така те ще могат да започнат да го възприемат по начин, по който го виждаме ние – хората, които се занимаваме с културното наследство на нашия квартал, който – пак казвам – толкова много обичаме."
Целия разговор с Виктор Топалов чуйте в звуковия файл.
Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
Нашият съвременник, писателят Хари Аничкин, казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..
Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..
"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg