С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България, който да дава точна информация за това ценно природно богатство.
През 2023 година в ефира на предаването Цветанов съобщи, че има изненадващи несъответствия в информацията за височината на българските водопади. Например Дяволското пръскало се оказва с 50-тина метра по-високо от Райското пръскало, което дълго време се приема за най-високия водопад у нас (125 м).
Припомняме разговора тук:
Редица въпроси, свързани с достоверността на данните, са довели до инициативата за създаване на официален регистър с достоверна информация по темата.
"Водопадите крият изключително ценна информация. Водопадът е точка, през която преминават води – периодично или постоянно. Те поставят белег за количеството води, за широчината на водната струя милиони години назад. Това е единствената точка с толкова ясна и точна информация за климата", заявява Цветанов.
Освен височината на водопадите, регистърът ще включва и информация за техните морфологични особености и други характеристики.
В края на разговора планинският водач съветва слушателите, които планират досег с природата през пролетта. През този сезон най-голям проблем е събуждането на малките и хапещи насекоми – невидима опасност, която не бива да бъде подценявана, подчертава Цветанов.
Добре покрити глезени, планински обувки и повишено внимание към насекомите и растенията, които могат да предизвикат алергична реакция – това са съветите на планинския водач.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg