Храбростта се дефинира като качество, което олицетворява борбата на човек със страха и съмненията. И ако приемем, че страхът и свободата са винаги заедно – като стара женена двойка, в която всеки е готов да умре за другия, то храбростта е тази проява на смелост, при която – за да извърши човек какъвто и да било подвиг – трябва преди всичко да се изправи срещу самия себе си. Нищо в този живот не може да бъде създадено или постигнато, ако не възникне първо във въображението на човека. Затова и храброто сърце навярно е онова, което същият този човек сам си подхранва. В крайна сметка хората не се ли намират именно в капана на собствените си страхове и схващания за добро и лошо?
Щастието, което е и винаги ще бъде състояние на ума, също битува редом със страха. И двете са продиктувани от желанията, които имаме – за живот, за любов, за близост, за мигове споделеност, радост, удовлетвореност. Ако сложим обаче етикет на желанието, това не означава ли всъщност, че се опитваме да го укротим? А като го укротим – убиваме ли го?
Разстоянието между това, което е човек всъщност, и това, което мисли, че е, е мярката за собствената му лудост. Възможността да скъси разстоянието е пътуването, отново навътре към себе си, разбира се. Говорим за действителността на опитомената същност, която човек показва, и дивия звяр, който крие.
Коя от двете същности взема превес накрая, ще попитате. Нито едната от двете, защото в края на пътуването човек знае толкова много за себе си, че вече няма място за противоречия. Човек е такъв, какъвто е и няма избор, освен да разбере и приеме същността си. Затова и трябва да подхранва храброто си сърце всеки ден, в който поема въздух. Да се самосъздава, доколкото може. Защото накрая се оказва, че всички ние сме и храбреца, и прободения змей.
На Гергьовден в "Какво се случва" погледнахме храбростта през очите на един Георги.
Какво прави смел човека в мирно време, попитахме Георги Златарев, който обхожда актьорската професия – богата откъм сюжети, изразни средства и необятни възможности на човешката мисъл. Актьора, който с всичко, на което се отдава – психоанализа, фотография, обиколки из страната с колело, астрономия и астрофизика, високи технологии и българска история – прави дисекция на човешкото.
"Храбростта – това е страх, удържан няколко мига по-дълго", казва американският генерал Джордж Патън. Докато си припомня думите му, Георги Златарев добавя и че всеки, който не го е страх, или заблуждава себе си, или откровено лъже. Затова и въпросът не е в наличието на страха, а в това до каква степен човек успява да се пребори с него.
Защо най-голямата борба е именно със самия страх? Защо ни е нужда смелост в любовта, вярата и общуването и къде е мястото на отговорността вярата в себе си? Защо не си позволяваме да бъдем щастливи и налагало ли му се на Георги Златарев да бъде смел на сцената?
Целия разговор с актьора от Театър "Възраждане" чуйте в звуковия файл.
Снимка – Театър "Възраждане"
Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..
В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа. Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...
В галерия "Куб" на РЦСИ "Топлоцентрала" и в Националния музей "Земята и хората" се открива мащабната изложба на съвременно изкуство "Високи гласове". С експозицията Държавният културен институт към Министерството на външните работи отбелязва своята двадесетгодишнина. "Високи гласове" ни връща към знакови години на съвременното гражданско общество и..
Във време, в което гледаме екзистенциалното зло в очите, тялото е една от възможните територии на свободата и нейното отстояване. В това ще се опита да ни убеди 18-ото издание на фестивала за съвременен танц "Антистатик", който ще протече през този месец. "Жестове на съпротива" е тазгодишната тема на фестивала, който ще търси и изследва от..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg