Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май.
Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва мрачната история на комунистическия тоталитарен режим. Действието в спектакъла се развива в разделената немска столица през последните дни преди падането на Берлинската стена.
Героите са агенти от тайните служби на държавния репресивен апарат – това са шпионин на чуждо разузнаване и млада любовна двойка, която иска да избяга на Запад, където да живее свободно.
"Утопията на тоталитарните режими, а те всички си приличат и се пораждат един от друг, е свързана точно с лъжата, че човешката природа може да бъде лесно приучена да служи безрезервно на някоя "благородна идея". Който не се подчинява на тази цел – не заслужава да живее", смята режисьорът на "Берлин, Берлин" Стоян Радев.
Историята за миналото, което присъства в настоящето и в голяма степен определя бъдещето, пресъздават актьорите Радина Думанян, Иван Горанов, Тодор Дърлянов, Мария Сотирова, Алексей Кожухаров, Добрин Досев, Ивайло Христов и Красимир Василев.
Спектакълът задава въпроса можем ли да се смеем на минало си и минало ли е то наистина.
Актьорът Добрин Досев, който влиза в ролята на шефа на тогавашното Щази, разказва повече в звуковия файл.
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Римски легионерски лагер и ранновизантийския град Нове". Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна..
В Пловдив, в галерия "Дяков", тази вечер се открива изложба на Даниела Русева. Художничката работи в областта на графиката, живописта и рисунката. Нарекла е изложбата си "...моят азбучник...или, когато мама пишеше писма". В своята експозиция Русева е изобразила всяка буква от азбуката, често с предмети или символи, чието име започва със съответната..
В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..
Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg