Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският културен институт във Варшава представя експозицията "Legio I Italica на границата на империята"

| обновено на 09.05.25 в 10:33
Снимка: Уикипедия

Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Legio I Italica на границата на империята".

Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна конференция, с участието на учени от Познанския университет "Адам Мицкевич", Варшавския университет, Националния археологически институт с музей при БАН и от Румънската академия на науките.

Конференцията бе посветена на продължаващото вече 65 години, без прекъсване, българо-полско сътрудничество при изследването на археологическия обект.

Вернисажът на експозицията от артефакти, открити при проучванията на обекта "Римски легионерски лагер и ранновизантийският град Нове" край Свищов ще се състои днес в 18.00 часа в Археологическия музей в гр. Познан.


Повече за изложбата – разказа директорът на българския културен институт в Полша д-р Петър Лянгузов, ето какво каза той:

Една от най-забележителните прояви в културния календар на България в Полша за 2025 година е изложбата „Legio I Italica на границата на империята“. Тя се открива на 9 май 2025 г. от 18:00 ч. в Археологическия музей в гр. Познан и е част от съвместната програма на Българския културен институт и Посолството на Република България във Варшава. Изложбата е израз на успешното съчетание между културна и публична дипломация, надграждайки традиционното двустранно сътрудничество между България и Полша.

Този проект има особено значение в контекста на полското председателство на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2025 г., което придава допълнителна международна тежест на инициативата. Представената експозиция от артефакти от римския легионерски лагер и ранновизантийския град Нове край Свищов е резултат от над 65 години непрекъснато научно сътрудничество между български и полски археолози.

Нове – Археологическо богатство на Долния Дунав

Археологическият обект Нове, разположен край съвременния град Свищов, представлява едно от най-важните римски военни и цивилни селища по Дунава. Той е бил легионен лагер на Първи италийски легион и по-късно се превръща в значим град в ранновизантийския период. Обектът е изследван от учени от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ), Варшавския университет и Университета „Адам Мицкевич“ в Познан.

Дългогодишна научна мисия

Началото на съвместното археологическо проучване на Нове датира от 1960 г., когато е сформиран полско-български екип с участието на проф. д-р Кажимеж Маевски и проф. д-р Стефан Парницки-Пуделко от полска страна и академик Димитър Димитров от българска страна. Оттогава насам Нове се превръща в модел за устойчиво международно научно сътрудничество.

Археологическата експедиция на Университета „Адам Мицкевич“ в Познан, днес ръководена от проф. д-р Елена Кленина, включва учени от Полша, България и Украйна. Екипът на Варшавския университет, оглавяван от проф. Пьотр Дичек, е част от „Центъра за изследване на античността на Югоизточна Европа“, със специален фокус върху Балканите и Черноморието.

Съкровищата от Нове

В експозицията в Познан ще бъдат представени 11 уникални артефакта от бронз и камък, включително глави на римски императори и войни, изображения на божества и релефи със сцени на лов и митични същества. Сред най-впечатляващите предмети е сигмоидална маса с релефни ивици, представящи ловни и бойни сцени. Тези находки хвърлят светлина върху живота в легиона, социалната йерархия и вярванията на войниците, охранявали границата на Римската империя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41