Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският културен институт във Варшава представя експозицията "Legio I Italica на границата на империята"

| обновено на 09.05.25 в 10:33
Снимка: Уикипедия

Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Legio I Italica на границата на империята".

Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна конференция, с участието на учени от Познанския университет "Адам Мицкевич", Варшавския университет, Националния археологически институт с музей при БАН и от Румънската академия на науките.

Конференцията бе посветена на продължаващото вече 65 години, без прекъсване, българо-полско сътрудничество при изследването на археологическия обект.

Вернисажът на експозицията от артефакти, открити при проучванията на обекта "Римски легионерски лагер и ранновизантийският град Нове" край Свищов ще се състои днес в 18.00 часа в Археологическия музей в гр. Познан.


Повече за изложбата – разказа директорът на българския културен институт в Полша д-р Петър Лянгузов, ето какво каза той:

Една от най-забележителните прояви в културния календар на България в Полша за 2025 година е изложбата „Legio I Italica на границата на империята“. Тя се открива на 9 май 2025 г. от 18:00 ч. в Археологическия музей в гр. Познан и е част от съвместната програма на Българския културен институт и Посолството на Република България във Варшава. Изложбата е израз на успешното съчетание между културна и публична дипломация, надграждайки традиционното двустранно сътрудничество между България и Полша.

Този проект има особено значение в контекста на полското председателство на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2025 г., което придава допълнителна международна тежест на инициативата. Представената експозиция от артефакти от римския легионерски лагер и ранновизантийския град Нове край Свищов е резултат от над 65 години непрекъснато научно сътрудничество между български и полски археолози.

Нове – Археологическо богатство на Долния Дунав

Археологическият обект Нове, разположен край съвременния град Свищов, представлява едно от най-важните римски военни и цивилни селища по Дунава. Той е бил легионен лагер на Първи италийски легион и по-късно се превръща в значим град в ранновизантийския период. Обектът е изследван от учени от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ), Варшавския университет и Университета „Адам Мицкевич“ в Познан.

Дългогодишна научна мисия

Началото на съвместното археологическо проучване на Нове датира от 1960 г., когато е сформиран полско-български екип с участието на проф. д-р Кажимеж Маевски и проф. д-р Стефан Парницки-Пуделко от полска страна и академик Димитър Димитров от българска страна. Оттогава насам Нове се превръща в модел за устойчиво международно научно сътрудничество.

Археологическата експедиция на Университета „Адам Мицкевич“ в Познан, днес ръководена от проф. д-р Елена Кленина, включва учени от Полша, България и Украйна. Екипът на Варшавския университет, оглавяван от проф. Пьотр Дичек, е част от „Центъра за изследване на античността на Югоизточна Европа“, със специален фокус върху Балканите и Черноморието.

Съкровищата от Нове

В експозицията в Познан ще бъдат представени 11 уникални артефакта от бронз и камък, включително глави на римски императори и войни, изображения на божества и релефи със сцени на лов и митични същества. Сред най-впечатляващите предмети е сигмоидална маса с релефни ивици, представящи ловни и бойни сцени. Тези находки хвърлят светлина върху живота в легиона, социалната йерархия и вярванията на войниците, охранявали границата на Римската империя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мистер Сенко

Илюзии и фокуси във века на илюзиите

Понякога в уж странична на магистралната история биография можем да открием и откриваме онези пресечни точки в движението на света, които ни казват много за него, за времето, за нас самите. Такава точно биография е например животът на знаменития български фокусник и илюзионист, прочутия цирков артист Мистър Сенко (Евстати Христов Карайончев)...

публикувано на 28.06.25 в 17:10

Единствено езикът

Почти по същото време на годината, само че тя е 2011-а, поетът Георги Борисов пише във в. "Култура" по повод излязлата тогава книга на Васил Балев "Злак", че този поет "изненадва, дори на места плаши с една неестествена за толкова млад автор сдържаност, чувство за мярка, култура на стиха и вродено като че ли чувство за трагичното. Същевременно тя..

публикувано на 28.06.25 в 10:00

Иво Илиев Yeto създава “Алхимия на момента“

За шести път проектът “Стената” на Националната галерия представя съвременен майстор на стенописа, а именно – графити артист Иво Илиев Yeto. Той е познат с редица емблематични мащабни стенописи на ключови локации в София, чрез които създава истории за взаимодействието на природата, човека и символите със сюрреалистични ситуации, носещи многопластов..

публикувано на 28.06.25 в 08:45

Нов сезон на фестивала "Тракийски мистерии" 2025

Фестивалът "Тракийски мистерии" е културен проект на академия "Орфика". Тазгодишното пето издание ще бъде открито на 28 юни от 21.30 часа с интерактивния спектакъл "Нифеуи – мистерия на водата" в културно-туристически я център "Акве Калиде" в Бургас . Древният тракийски епос ще оживее под звуците на авторска музика,..

публикувано на 27.06.25 в 17:05

Охлаждаме

В редакция "Хумор и сатира" не ни е това работата, по-скоро е страничен ефект, но смешките ни са такива, че някои слушатели тръпки ги  побиват дори в най-страшните жеги. Подобен ефект вероятно ще има и тази неделя за избрани хора веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен..

публикувано на 27.06.25 в 14:00