Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Д-р Валерия Матеева
Снимка: Личен архив

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025.

За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева, началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска".

Тази година кампанията за безплатни прегледи за меланом е привлякла много желаещи да получат консултация със специалист, разказва д-р Матеева.

Хората е добре да преглеждат кожата си два пъти годишно – в началото и след края на летния сезон. Така може да бъде уловено своевременно развитието на съществуващите бенки или появата на нови образувания.

При нова лезия с черен или кафяв цвят, която започва много бързо да се надига особено при хора на 40-годишна възраст, д-р Матеева препоръчва бърза консултация със специалист. Колкото по-скоро бъде отстранено образуванието, толкова по-висок е шансът за успешно лечение и качествен живот.

Ракът на кожата е може би най-злокачественият тумор в човешкото тяло, но има уникалната възможност да бъде видян, заявява д-р Матеева, според която новите терапии позволяват ефективно лечение.

В сайта на "Евромеланома" е достъпно видео, което инструктира хората как да опознават сами кожата и бенките си, за да реагират в случай на нещо притеснително.

Д-р Матеева запознава слушателите с правилото A B C D (асиметрия, граници, цвят, размер) за разпознаване на злокачествените бенки.  

Предпазването от слънце има неопровержимо значение за рака на кожата. Редовна употреба на слънцезащита, сянка, шапка с козирка – това са задължителните профилактични мерки, които д-р Матеева изброява.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15