Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на финала – със също тъй известна дама.
Книгата е провокирана от разговора на авторката с френския писател Фредерик Бегбеде, но е посветена на баща ѝ.
Александър Кадиев, Андрей Баташов, Бойко Борисов, Виктор Пасков, Галин Стоев, Георги Тошев, Деян Донков Йордан Камджалов, Любен Дилов–син, Слави Трифонов, Тодор Колев, Фънки, Христо Мутафчиев, Явор Гърдев – са сред интервюираните. Възгледите си за живота представя и Лиза Шопова.
Дванайсет професии на героите в тази книга е изброил в предговора си към нея проф. Георги Лозанов: “актьор, певец, композитор, диригент, танцьор, модел, продуцент, режисьор, писател, художник, журналист и политик. Задачата не е лесна, защото изисква двойна журналистическа оптика – професионалните роли принадлежат на публичната сфера, а лайфстайлът на частната (на всекидневието и свободното време, на личните отношения и мераци, на тялото и бита), и трябва с лекота да се движиш между двете сфери, да сблъскваш и помиряваш сюжетите им в разговора.
В резултат професионалният успех (единственият твърд критерий в подбора на събеседниците) е видян, метафорично казано, от обратната страна на бинокъла: как се постига не пред публиката, а вкъщи – като житейски избор и попътни колебания, като предчувствие и самочувствие, като характер и вяра, като мечта и късмет, като перипетии и случайности, като собствена съдба и намеса в чуждите...
Интервютата показват – и това вече е в интерес на обществото – човешката генеалогия на неговите фаворити: що за хора са, какво ги отличава от "масовия човек“, какво повече от известността си притежават известните. Лилия Илиева с право ги нарича звезди, защото сама ги представя като такива. А те – за разлика от актьора, писателя или политика сами по себе си – са митологични конструкти от една "близка, привлекателна, омайваща митология на щастието“, както ще я определи Едгар Морен.
Звездата се създава в разказа за нея именно с преплитането в образа ѝ на публични и частни черти. Ако се занимаваш само с публичния човек, това ще е "редова“ журналистика или художествена критика, а ако се занимаваш само с частния, ще е лайфстайл или направо "жълта“ журналистика. Едва в наслагването на портретите им се прояснява общественото признание като лично усилие и може да се оцени човешкият потенциал, необходим, за да минеш по "алеята на славата“ – конкретно (според времевия обхват на интервютата) през 21-ви век в България – пише Георги Лозанов.
Димитрина Кюркчиева покани Лилия Илиева в “Артефир” да представи предпремиерно книгата си. Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимка – ФБ профил и изд. Бард
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg