Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков, професор по философия на науката в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той я разработва в новото си изследване "Естествен и изкуствен интелект".
"Ние не можем да дадем съзнание на нито една машина. Всичко, което е изчислимо, може да се вкара в изкуствения интелект. – казва проф. Сергей Герджиков – Естествената интелигентност е с най-малко информация, благодарение на опита, да намерим решение. Вродено ни е да взимаме бързи решения по интуиция, която също е интелект, но скрит."
Сред опасностите, които технологията, която в момента поглъща най-много финансови ресурси, може да донесе, е например да се подмени нашата информационна среда.
"Можем да бъдем залъгани масивно – разпространяват се фалшиви видеа, образи. Може да се подмени идеологията, масовата информация, фактите, да се създава фалшива политика. Вече има съдебни дела, но няма кой да отговаря." – казва проф. Герджиков
Професор Герджиков твърди, че няма съмнение, че изкуственият интелект не може да развие съзнание. Парадоксът е, че именно това, което правим, "без да мислим", остава непосилно за възможностите на изкуствения интелект. Но имитационната игра ще става все по-мащабна.
Чуйте разговора с проф. Сергей Герджиков в "Какво се случва".
Снимка – Университетско издателство "Св. Кл. Охридски", личен архив, БТА
"Семейно радио" излъчва от Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в Самоков по време на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", който се провежда в Боровец от 1 до 6 август. Събеседници в подвижното студио на БНР са: кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов със съпругата си Любослава, директорът на фестивала д-р Таня Илиева с дъщеря..
В редакция "Хумор и сатира" сме готови на почти всичко само и само някой нещо да научи, та да сполучи. Има и хора, които са готови да отидат отвъд това "почти", за тях и за много друго ще разкажем в неделя (3 август) веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",..
Фондацията е основана през 2007 година от американската писателка Елизабет Костова заедно със Светлозар Желев. Оттогава дейността ѝ се разширява в посока на запознаване на света със съвременните български автори и техните творби чрез преводи и издаване, иницииране на международен обмен и сътрудничество между писатели с възможности за творческото им..
"Болестта е нощта на живота, тежко поданство. Всички имаме по рождение двойно гражданство: в царството на здравите и в царството на болните. И макар че предпочитаме да си служим само с по-добрия паспорт, всеки рано или късно е принуден поне за кратко да се легитимира като поданик на другото царство", пише – както я нарича "Ню Йорк Таймс – "тъмната..
В литературния салон на "Хумор и сатира" този път сме подготвили изключително разнообразна колекция текстове. От Вазов и Чудомир, от Чапек и Мрожек. Истинска наслада за душата! Ироничния, цветен език на Вазов, парадоксалната образност на Чапек, абсурдния хумор на Мрожек – всичкото това удоволствие е обединено от темата за животните в света на..
Съвременните диктатури, разпада на либералната демокрация и ролята на журналистите в борбата с пропагандата – коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Промените в Закона за еврото коментира в "Мрежата " по програма " Христо Ботев " Петър Ганев от Института за пазарна икономика "Всичко..
В редакция "Хумор и сатира" сме готови на почти всичко само и само някой нещо да научи, та да сполучи. Има и хора, които са готови да отидат отвъд това..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg