Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Френска връзка"
"Климати" от Андре Мороа – 6 част
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Александър Янев
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
20 и 21 май са посветени на първия ни "кръстник", Чик Кърия. Първо с току-що събраните в отделно издание Solo Piano Works 71-72-84, където се открояват над 10 негови композиции от поредицата му Children’s Songs. Не липсват и стандарти, разбира се. На следващият ден се връщаме в август 1995 и концертът му в Марсиак.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Уърлд и традиционна музика от Карибите и Френска Гвиана.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Костадин Гугов, Снежана Витанова, Красимир Станев, ОНМ на БНР, Надежда Хвойнева и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Лападундия" от Андреа Морора.
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Теменуженият облак" от Свилен Чорбаджиев
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Нина Цанева
• Културен компас: анонс на предстоящи културни събития.
• Темата на деня: За българо-ирландските бизнес-отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави, вкл. български неделни училища в Ирландия, лекторат по български език в Тринити Колидж - Дъблин; за общата тревога в сегашното размирно време - разговор с Н. Пр. Катрин Банън - посланик на Ирландия в София.
• Разговорът: чл.-кор. проф. Атанас Семов – за новоизлязлата му книга – "Конституцията и Европейският съюз", за идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище и за нестихващите противопоставяния и разделение в обществото ни.
• Евранет
от 10.05 до 11.00 часа
Време за наука
Водещ: Василена Мирчева
• "Какво им има на днешните млади" и кое е нараснало – младежката агресия или медийното ѝ отразяване – разговор с проф. Орлин Тодоров, психотерапевт и професор по обществено здраве.
• Каква картина на столицата представя първият Транспортен атлас на София, изготвен в Института Gate, който събира и анализира големи данни, представя го д-р инж. Лидия Витанова, доктор по климатология, инженер-еколог, изследващ градския климат и топлинните острови.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Редактор: Диляна Трачева
Класация за български песни
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Невена Праматарова
• Изкуството на Катя Петрова между България и Япония. Среща с театралната режисьорка преди турнето в японската страна на Столичния куклен театър с българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа и новите ѝ спектакли "Някой ще дойде" от Юн Фосе в Народния театър "Иван Вазов" и "Животът пред теб" от Ромен Гари в Театър 199 "Валентин Стойчев".
• 34-ото издание на Международния фестивал "Друмеви театрални празници" в Шумен. Разговор с Петър Влайков, председател на журито тази година.
• Личностно развитие и вдъхновение. С издателя Диана Бойчева представяме книгата "Приемане" на американския психиатър д-р Дейвид Хокинс (David R. Hawkins).
• Национална изложба "Рисунка и малка пластика" в галерията на Съюза на българските художници. Среща със скулптура Радослав Симеонов, председател на журито тази година и с художника Стефан Чурчулиев, носител на наградата за рисунка.
• "Експонати" – проект на визуалната артистка Биляна Дешева и Българската фондация "Биоразнообразие". Разговор за посланието на творбите на съвременни артисти от България и Великобритания.
В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музикални писма
Водещ: Калина Бояджиева
от 15.10 до 16.30 часа
Ефир знание: За думите
Водещ: Венета Гаврилова
• В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, прави обзор на задачите, с които е натоварен Институтът в бързо променящата се технологична и социална среда. Тя информира и за традиционните прояви на Института в чест на празника.
• Игрословица: игра със слушателите с въпроси от областта на езика.
• Всичко за образованието: Може ли училището да бъде вдъхновение и шанс за по-добър живот на децата – опит и идеи споделя директорът на СУ "Д-р Петър Берон", Червен бряг Антон Шуманов.
от 16.30 до 17.00 часа
Ефир знание: Радиоенциклопедия
Водещ: Ани Костова
Цикъл: "Българският принос в изучаването на Антарктида".
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водещ: Таня Димова
Изкуството на дипломацията в културата – разговор с евродепутата д-р Андрей Ковачев.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация "Надпяване"
Водещи: Ивайло Маджаров, Юлия Гатдерова
Представяне на произведенията, участващи в класацията за месеца
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио "Музика"
Водещ: Мария Вълчанова
Оперната легендата Борис Христов – I част.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Хелиана Велинова
"Свали етикета" – проектът, който използва игри и интерактивни формати, за да променя съдби. Гостуват Ваня Нотева – обучител и част от екипа зад проекта "Свали етикета", и Александър Йорданов – младежки работник и участник в инициативата. Проектът залага на иновативни методи за работа с младежи с рисково поведение. Вместо назидание и клишета, той предлага интерактивни формати като бордови игри, карти със ситуации, импровизационен театър и коучинг сесии – инструменти, които изграждат доверие, социални умения и лична увереност. Говорим за това как играта може да бъде мост към промяна, как импровизацията отключва потенциала на младите хора и защо е време да свалим етикетите, които обществото лепи върху тях.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
Водещ: Михаела Колева
Какви са причините обоят и валдхорната да се срещат толкова рядко в жанра на джаза? Кои са изпълнителите, които се "възползват" от тази рядкост и как превръщат една необходена до момента територия в плодотворно творческо поле и впоследствие – в тяхна стилова индивидуалност. В първата част от предаването слушаме изпълненията на обой на Юсеф Латиф и Жан-Лук Фийон-Обоман, а втората част е озвучена от Джулиус Уоткинс, Джон Кларк и Винсент Чанси, всеки на своята джаз валдхорна.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Климати" от Андре Мороа – 5 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Почти изцяло сме на вълна дуенде с малко нетипични за фламенкото инструменти. Началото е с арфата на Ана Крисман. Следва пианото на Диего Амадор и фламенкото сюитата му по..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Когато розите танцуват" от Валери Петров от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Таня..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Концептуални албуми – "Great Wide Nothing" и тяхното разбиране за катарзиса – "Hymns for Hungry Spirits, Vol. I, Vol. II". от 3.00 до 5.00..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Климати" от Андре Мороа – 4 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Климати" от Андре Мороа – 3 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Френският пианист Армел Дюпа, познат ни от формацията на Жорко Корназов и соло-концертите си, включително..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg