Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умира ли сценарият, след като се превърне във филм?

Юрий Дачев за природата на драматургията и работата по сценария на филма "Сватба"

Юрий Дачев
Снимка: Лозина Владимирова

Най-добрият художник по костюми на игрален филм според журито на Наградите "Васил Гендов" на Съюза на българските филмови дейци за 2025 година е Марта Миронска за "Сватба". Тъкмо екранизацията на едноименния Хайтов разказ представи страната ни на първата официална прожекция на български филм в Европейския парламент в Брюксел. По покана на евродепутата д-р Андрей Ковачев режисьорката Магдалена Ралчева и екипът на "Сватба" се срещнаха с публиката – българската общност в белгийската столица и гости на града.

В една модерна страна, там, където демокрацията е в действие, а общуването преминава през най-съвременните средства за комуникация, "Сватба" върна зрителите си в началото на миналия век, сред планинските пейзажи на Родопите, където тишината преобладава, а това, което не се променя въпреки заобикалящата ни среда, са чувствата на хората и провокираните от тях избори.

За срещата на тези два различни свята в "Кино с думи" говори сценаристът на филма – театроведът и драматург доц. Юрий Дачев.

"Неведоми са онези детайли, онези дребни неща, които дават понякога тласък една история да се развие, да се събере, да я видят различни хора с различни погледи. Това в края на краищата е най-хубавото, приключенското в киното“, каза той.

За него Николай Хайтов е изключително интересен и силен автор.

"Това усещане за характер, за човешко преодоляване, за достойнство – и то в едни примитивни на пръв поглед условия – е нещо, което безкрайно ме привлича. Неговите диви, живи хора всъщност са изключително богати. Те може в нещо да изглеждат сурови, да са немногословни, но те са богати и като душевност, и като светоусещане, и като разбиране за това къде са в този свят, при всички ограничения на времето", обяснява Дачев.

Писането на сценарий по автор, когото обичаш, е начин да разговаряш с него, смята драматургът, който има зад гърба си над 60 пиеси и филмови сценарии.

"Работата на киносценаристите е до голяма степен работа, която е осъдена на еднократен живот. Сценаристите танцуват само едно лято с филма, който се снима по техен сценарий, но пък това си има други очарования", твърди Юрий Дачев.

По негови думи сценарият е едно задължително условие, но и едно обещание за възможен добър филм. За него обаче няма живот, ако не присъства на екран.

"Изкуството е в голяма степен нещо непредвидимо – казва още той. – А когато се взимаш прекалено насериозно – губиш умението си да се радваш."

За природата на драматургията, работата с актьорите и дистанцията от процеса на терен Юрий Дачев разказва в звуковия файл.

Снимки –
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41