Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Снимка: @cyrillomethodievistika

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ.

Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно университетско звено изучаването и преподаването на език и литература, при това не съвременни, а средновековен език, литература и култура, припомня проф. Бояджиев. Идеен създател на Катедрата е акад. Петър Динеков, а неговата ученичка проф. Донка Петканова, е първата ѝ ръководителка и ученият, който ѝ дава лице и посока. Важен принос в развитието на звеното имат учени като проф. Петър Добрев, проф. Петър Илчев, проф. Ангелина Минчева, по-късно проф. Климентина Иванова  и техните възпитаници, днес самите те преподаватели и изследователи с принос към кирилометодиевистиката.

Зографско евангелиеУчените от Катедрата дигитализирт ценни средновековни ръкописи от Рилския и Зографския манастир и от други колекции, което ги прави достъпни за изучаване от наши и чужди изследователи и дава възможност за популяризиране на културното наследство. В библиотеката на Софийския университет неотдавна е създадена Зографска стая, а учреденият клуб на приятелите на Зографската стая провежда беседи по теми, свързани с ръкописите и историята на текстовете, авторите и т.н.

България и българската кирилометодиевистика не само имат предпоставките и дълга да бъдат естественият център на научните изследвания на славянските азбуки, книжнина и стара култура, но тъкмо тук е и най-широката мрежа от научни центрове и подготвени специалисти, което безспорно е основа за нови открития и разработки. Надеждата и очакванията на специалистите са българската държава да бъде на висотата на онези средновековни държавници, които приемат учениците на светите братя, подкрепят ги и така създават условията за процъфтяването на една културна и духовна традиция, от чиито плодове черпим и днес.

В рамките на 41-вите Кирило-Методиевски четения бяха представени на две издания – "Света гора. България. Балканите. Сборник в чест на професор Петко Д. Петков" и книгата на проф. Искра Христова-Шомова "Южнославянските празнични минеи".

Целия разговор с двамата учени може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45
Цвета Брестничка

Какво училище искаме за децата си

Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..

публикувано на 17.05.25 в 12:25