Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и да ги укрепва. В съвременната глобализирана среда изкуството се използва и като средство за изразяване на национални идентичности и разпространение на културни ценности, и като укрепване на външнополитическите отношения.
В тази посока беше представен и българският игрален филм "Сватба" на режисьорката Магдалена Ралчева – екранизация по едноименния разказ на Николай Хайтов, на специална прожекция в Европейския парламент в Брюксел. По покана на евродепутата д-р Андрей Ковачев екипът на филма, като част от българската делегация в белгийската столица, се запозна с дейността на Европейския парламент – мястото, където се срещат културите на 27 страни членки.
Европарламентът цели да обогатява културата и да обединява нациите, а от срещата с Андрей Ковачев става ясно, че колкото повече се инвестира чрез европейски средства в инфраструктурата на една страна, толкова повече икономиката ѝ ще върви, а оттам ще има и подпомагане за културата.
Всъщност става въпрос за дипломация, а изкуството на дипломацията се гради върху добра комуникация.
Какво работи един евродепутат, колко видима е неговата работа и как ще се отрази навлизането на еврото за българската култура? Колко е важно как ни възприема светът и защо най-добрият инструмент на дипломацията е протоколът, който е езикът на съвременните управленски елити?
За това в звуковия файл говори с д-р Андрей Ковачев. Той за пореден път затвърждава значимостта на образованието и нуждата от вежливост в общуването.
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..
От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg