Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Влайков: Имаме много качествена драматургия, включително и съвременна

Снимка: @drumevi

От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории.

В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха осемнадесет представления в направление "Преглед на спектакли" и десет текста в направление "Авторски прочит", в което се състезават съвсем нови български пиеси, непоставяни досега на театрална сцена.

Най-добрите сред тях определи жури с председател Петър Влайков и членове Стефан Спасов, Благой Бойчев, Кристиян Нортон и Иван Димитров.

Голямата награда за най-добър спектакъл беше присъдена на "Шишарки" с режисьор Лиза Шопова (Театър "199 Валентин Стойчев").

Наградата за музика получи композиторът Асен Аврамов за спектакъла "Рейс" (Драматично-куклен театър "Константин Величков" – Пазарджик).

Наградата в категорията "Сценография" получи Огняна Серафимова за сценографията на спектакъла "Лисабон" на Младежкия театър "Николай Бинев".

Наградата за режисура беше присъдена на Николай Кенаров за спектакъла "Муа у тупан" (Драматичен театър "Стоян Бъчваров" – Варна).

С наградата за мъжка роля беше отличен актьорът Георги Гоцин за превъплъщението му в спектакъла "Лисабон" на Младежкия театър "Николай Бинев".

Наградата за женска роля отиде при Бориса Сарафова за моноспектакъла "Не, аз благодаря" (Драматично-куклен театър "Иван Радоев" – Плевен).

Наградата на публиката е за спектакъла "Рейс" от Станислав Стратиев на Пазарджишкия театър "Константин Величков".

В направлението "Авторски прочит" беше присъдена една голяма награда – на Валерия Минева за пиесата ѝ "Строгите правила на хаоса", както и две поощрения – за пиесите "Черупка" на Катерина Георгиева и "История с ръмжащо начало и без опашка" на Сабина Стефанова.

Впечатленията си от тазгодишното издание на фестивала сподели в "Артефир" председателят на журито Петър Влайков, който е директор на Държавния куклен театър в Пловдив. Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30
д-р Андрей Ковачев

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54

Книгата на Елица Матеева "Манифестът "Догма 95". Рефлексии към най-новото българско кино"

Елица Матеева е завършила "Театрознание" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е специализирала "Театрална режисура". Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите Между киното и театъра", "Целият свят е…кино!" и "Европейско кино за нетрадиционалисти", както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино", списание..

публикувано на 20.05.25 в 09:29