В ефира на предаването "Време за наука", д-р Лидия Витанова – инженер и ръководител на проект в Института "Големи данни в полза на интелигентно общество" (GATE) – разказа за създаването и значението на първия транспортен атлас на София. Този новаторски проект хвърля светлина върху реалното състояние на автомобилния трафик в столицата, анализирайки огромни обеми GPS данни, събрани от различни участъци в града.
"Това е пространствена карта, базирана на GPS данни, чрез която се визуализира интензитетът на трафика – броят на автомобилите в различни точки на София," обясни д-р Витанова. Атласът служи като мощен инструмент за урбанисти и градски планировчици, помагайки им да идентифицират зони с повишено автомобилно натоварване и да предлагат устойчиви решения за подобряване на мобилността.
Още през 2023 г. екипът на GATE започва изследване на феномена "градски остров на топлина" – явление, при което се наблюдава повишена температура в централните части на София спрямо периферията. За да анализират този ефект, специалистите създават първия по рода си атлас, свързан с консумацията на енергия от сгради, използвайки различни видове данни и аналитични подходи.
През 2025 г. е представено и второто издание на транспортния атлас, в което още по-подробно е картографирано автомобилното натоварване в София. "В него вече можем ясно да видим броя на автомобилите в определени участъци от града", споделя д-р Витанова. Екипът не спира дотук – до края на годината се очаква издаването на нов атлас, посветен на енергийните емисии, причинени от трафика.
Според данните от анализите, пиковите часове на движение в делнични дни са между 8:00 и 9:00 сутринта, както и между 17:00 и 18:00 вечерта. През почивните дни трафикът остава сравнително балансиран, като най-интензивният период е между 13:00 и 18:00 часа.
Слушайте!
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg