Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в Националната художествена академия, коментират изискванията към конкурса, както и съвременното място на плаката.
"Никога досега България не е обявявала международен конкурс за туристически плакат, никога не сме канили с такава мащабна кампания наши и чуждестранни автори". – казва Албена Спасова – "Крайният срок за подаване на плакатите е 7-и юли, а професионалният подход включва проучване. В естеството на плаката е той да бъда знак, провокация, да въздейства магнетично. Силно се надяваме след тази дата да можем да показваме."
По въпроса за нуждата от клишета като образи, презентиращи България, професор Йонов счита, че всичко е въпрос на художническо третиране. "Всеки един автор може да направи една роза и може да я окепази. Всичко е въпрос на талант. – добавя проф. Божидар Йонов – Изписването на думата България също е много важно. Въпрос е на интелект и отношение към задачата"
Изкуственият интелект не е опасност, защото никой вече не може да работи в тази област без компютър. "Идеята е в главата, а реализацията е свързана с компютъра" – казва проф. Йонов
Галерията на плаката е улицата, но основният работодател на плакатистите са театъра и фестивалите. "Колонките за плакати в София са в окаяно положение. Те са малко и имат антиобраз" – казва Албена Спасова
В последните години обаче се наблюдава известен Ренесанс на плаката, както и появата на млади талантливи художници в тази област.
Чуйте проф. Божидар Йонов и Албена Спасова в "Какво се случва".
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg