Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от Бранко Ристич, а сръбските поети на български – от Левена Филчева.
Боян Ангелов е съставител на българската част, помогнала е и Анжела Димчева, става ясно от разговора ни с двамата гости.
Премиерата ще бъде на 27 май в Български културен център на ул. "Веслец" в София, в присъствието на сръбски поети, включени в Антологията.
Литературата играе съществена роля в приятелските отношения между България и други страни. Наскоро делегация на СБП се завърна от Унгария, където гостуваха писателите Боян Ангелов, Надя Попова – главен редактор на в. "Словото днес", Бойко Коцев – дипломат, експосланик в Брюксел и Москва, и литературният критик Анжела Димчева. Те гостуваха в Будапеща по покана на Н. Пр. Христо Полендаков – извънреден и пълномощен посланик на България в Унгария, който е и председател на междуправителствената Дунавска комисия, включваща държави от поречието на река Дунав. В унгарската столица българските писатели пристигнаха с идеята не просто да се срещнат с наши сънародници, а да зададат тон на бъдещо сътрудничество.
Влиянието на културната дипломация придобива все по-сериозно значение в света-подчерта Анжела Димчева, а взаимното опознаване на народите чрез езика на изкуството е важен инструмент за преодоляване на конфликтните полета без оглед на расова, религиозна и социална принадлежност.
Ако езикът на музиката и изобразителното изкуство е универсален, то литературата се опитва с посредничеството на превода да доближи специфичното на дадена нация към глобалното усещане на отделния човек, защото проблемите на 21 век са приблизително еднакви навсякъде по света.
Съюзът на българските писатели връчва годишните си награди на 22 май от 11.00 ч. в клуб "Парнас" – напомни от студиото на "Артефир" Боян Ангелов.
Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с Анжела Димчева и Боян Ангелов в звуковия файл.
Снимки – БНР и СБП
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg