Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Съвети на адвоката" – адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

Договор за строителство на жилищна кооперация

Когато сме подложени на системен тормоз от съсед

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси.

Лиана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до ключ. Това обаче не се случи.

Заведох дело за неспазените условия на договора, като в иска си настоявах и за обезщетение за просрочването на изпълнението на договора с повече от две години. Както можете да се досетите, делото също се проточи в годините, междувременно обектът беше построен, но аз отказах да подпиша приемателно-предавателен протокол, тъй като чаках решението на съда. А то, обратно на очакванията ми, беше в полза на ответника. Загубих делата на всички възможни инстанции, включително и на ниво ВКС. Посъветвайте ме какво да правя, има ли изобщо изход и спасение от корупционната ни съдебна система?

Димитър Иванов, Бургас: От години моето семейство и още няколко други сме подложени на системен тормоз от съсед, който е превърнал живота ни в ад. Обитаваме жилищен блок в един от най-големите комплекси в Бургас, само в нашия вход има 24 апартамента. Този наш съсед вече няколко пъти наводнява жилището си, в банята му най-вероятно има теч, защото водата вече се е стекла до втория етаж. 

Няколко семейства се разсипахме да правим ремонти, но ни казаха, че докато не се отстрани причината за теча, резултат от ремонтите няма да има. Какво ли не опитахме да го накараме да пусне в дома си водопроводчици да видят какъв е проблемът, но той заплашва, че ще убие всеки, който се опита да влезе. Пускали сме жалби до полицията, до прокуратурата, до Общината. Отвсякъде ни казват, че той е собственик на жилището си и никой не може да го застави да отваря вратата, щом не иска. Кажете ни какво да правим? Има ли някакво решение, или да напускаме жилищата си?

Чуйте отговорите в звуковия файл.

Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23