На 22 май Пламен Сивов кани публиката на поетична среща с новата си стихосбирка "70 песни" от 19.00 ч. в артпространството на клуб "Жираф" на ул. "Л. Каравелов" в столицата.
В тази книга са се приютили стихове, родени като песни или превърнали се по-късно в такива. Не съм търсил преднамерена символика в цифрата 70 – подбрах тези, които са достатъчно познати на хората, обичащи музика от жанра "изпята поезия". С тях сме се откривали взаимно като автор и публика през годините. Песните в тази книга са по моя авторска музика (с малки изключения – мои стихове, вдъхновили авторски проекти на други музиканти). Имената ни ще откриете, ако се заслушате в песните от връзките в Световната мрежа по-долу.
Избрах нетипичен за стихосбирка подход – да дам възможност на читателя да чете и слуша песните едновременно. Това, което трябва да направите, е да сканирате QR кода с телефона си, да изберете предпочитаната от вас музикална платформа – и тази книжка ще запее – обещава авторът.
Пламен Сивов e роден е през 1970 г. в Сливен. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет. От 1996 г. е директор на фондация "Покров Богородичен", на която е един от учредителите.
Първите му изяви като музикант са от 2007 г., когато започва да изпълнява свои песни на фестивалите на поетите с китара. Носител е на награди за поезия и авторски песни. Негови стихове и проза са публикувани в български и чуждестранни антологии.
През 2011 г. става един от създателите на Акустичния проект за нови градски песни "Точка БГ", с тази група концертира в България и в чужбина. Много от песните на "Точка БГ" са по негови текстове и музика. Заедно записват и издават пет албума, но сега творческите им пътища вече са в различни посоки.
Записал е и солови албуми и сингли с брат си Калин Сивов – барабанист в групата Allegorist, който е и автор на аранжиментите.
Първата му самостоятелна поетична книга "Държавата на другия живот" излиза през 2016 година.
Новата си стихосбирка "70 песни" Пламен Сивов представя в “Артефир” в разговор с Димитрина Кюркчиева. Чуйте звуковия файл.
Снимка – личен архив
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg