Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална изложба "Рисунка и малка пластика" на СБХ - 2025

Стефан Чурчулиев – носител на националната награда за рисунка на СБХ

13
Снимка: СБХ

Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни форми на пластичните изкуства и визуални изразявания. В изложбата участват както членове на Съюза на българските художници, така и професионални художници, които не членуват в професионалния съюз.

Жури, утвърдено от Управителния съвет на СБХ, избра творбите на 139 участници и присъди Годишната награда за скулптура на Стефана Чернаева и Годишната награда за рисунка на Стефан Чурчулиев.

Живописецът Стефан Чурчулиев сподели своето отношение към рисунката и творбите, с които участва в Националната изложба на СБХ.

"Рисунките са моята памет. Този проект е плод  от няколко мои пътувания, на които разбрах, че фотографията не може да улови и запази спомените ми, че фотоапаратът няма и не изпитва чувства, не изпитва чувствата, които изпитвам аз. Когато съм някъде и видя нещо, което ме вълнува, веднага вадя телефона и снимам. После разглеждам снимките и разбирам, че камерата не се е развълнувала, така както аз и не е хванала нито въздуха, нито светлината, нито вкуса в устата ми.

Затова реших да не снимам когато пътувам, а да спра за 5-10 минути и да рисувам, да хвана удоволствието и радостта от видяното, да предам емоцията и без да претендирам за документалист да запазя много по-точен спомен. Спомен, който ще ме радва винаги, когато видя тази рисунка, и който е точно това, което съм усещал на мястото в момента."

Невена Праматарова разговаря на със скулптура Радослав Симеонов, председател на журито на Националната изложба "Рисунка и малка пластика" на СБХ – 2025 и с художника Стефан Чурчулиев, носител на наградата за рисунка.


Снимки: личен архив Стефан Чурчулиев, СБХ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10-о издание отбелязва международният фестивал "Българска душа на святата земя" в Израел

Международният фестивал "Българска душа на святата земя" ще се състои за десета поредна година от 10 до 15 юни в израелския град Бат Ям.  Изпълнителна агенция за българите в чужбина е поканила всички наши сънародници зад граница с афинитет към изкуството да се включат в юбилейното издание на фестивала "Българска душа на святата земя" в Израел, в..

публикувано на 03.06.25 в 18:10
Костадина Костова

"Трифена" – нов исторически роман за траките от Костадина Костова

Костадина Костова, авторката на "Трето царство", се завръща с нов исторически роман, който този път е посветен на траките и по-конкретно разказва живота на Антония Трифена. След като в първата си книга ни разходи из Третото българско царство с майсторски изграден сюжет, в който си дават среща непреходните теми за силата на мечтите и тежестта на дълга,..

публикувано на 03.06.25 в 17:05
Цвети Александрова и Велин Манов

Пъстрота и жизнерадост от Цвети Александрова във "Феята на цветята"

Цветно и сетивно пътешествие предлага четвъртата изложба на Цвети Александрова, озаглавена "Феята на цветята". Авторката представя живописна колекция, вдъхновена от красотата, нежността и пъстротата на живота. Всяка картина носи в себе си усещане за нежност, светлина и движение, превърнати в цвят. Характерно за творбите на Цвети Александрова е..

публикувано на 03.06.25 в 15:58

"Варненско лято" 2025 в процес на "Засекретено изследване"

Моногамен ли е човекът в своята същност? Форма на общуване ли е сексът? За какво действително можем да говорим и какво не можем да афишираме? Защо в този секуларизиран свят думата "бог" е мръсна дума? В мисленето ни ли е най-големият ни проблем? Кое е онова качество, необходимо на човека, за да оцелее в саморазрушителния процес, към който върви –..

публикувано на 03.06.25 в 15:40

Същината на шевиците като стилизирани изображения

Лекцията "Стъпка по стъпка, знак по знак: българската везба като песен" предлага разговор за абстрактни символи. Тя препраща към шевиците и нищи същината, която тези стилизирани изображения се опитват да уловят. Лекторката Олга Николова разсъждава за хората, украсявали дрехите си с шевици, и търси възможните значения на традиционната везба за нас в..

публикувано на 03.06.25 в 15:21