В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров, основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което работи с международни компании за оптимизиране на работните им процеси и създава образователни наръчници по темата за младежи. В ефира на "Нашият ден" Димитров споделя как започва всичко и накъде се развива инициативата.
Zero Wave e малка българска компания с големи идеи, мисия и желание за опазване на околната среда, което постига, произвеждайки хранителни продукти от суровини, който обикновено биват приемани като отпадък, като например остатъчния малц, отделен след производството на бира.
Интересът на Денимир към нулевия отпадък започва още в ранното му детство, когато прекарва летата при баба и дядо на село. Без да го осъзнава, живее устойчиво – хранителните отпадъци се оползотворяват, нищо не се изхвърля излишно. По думите му това е било част от ежедневието, без екологични термини и мисия – просто начин на живот.
Истинското осъзнаване идва след години, когато се връща в България след следване във Франция. Там вижда как устойчивите практики са част от културата: рециклиране, компостиране, информираност по темата за климатичните промени. За разлика от това, в България тогава липсва обществена чувствителност към тези проблеми. Така, една вечер с приятели, докато обсъждат какво се случва с отпадъка от бирената индустрия, се ражда идеята, от която по-късно се заражда "Zero Wave".
"Оказа се, че само в България, която дори не е типично бирена страна, ежедневно се изхвърлят над 240 тона остатъчен материал от производството на бира", разказва Димитров. Лабораторните тестове показват, че този страничен продукт е богат на макронутриенти, но вместо да бъде използван, често бива изхвърлян и води до отделянето на метан – газ, който е до 28 пъти по-вреден от въглеродния диоксид.
Компанията "Zero Wave" стартира със силен фокус – да превърне отпадъка от пивоварната индустрия в полезен продукт. Един от първите проекти е създаването на биоразградима посуда, алтернатива на еднократната пластмаса. Идеята идва с въведената през 2019 г. забрана от ЕС за шест вида пластмаси за еднократна употреба.
"Искахме да създадем чиния, която след употреба да се разгражда за 3 до 6 месеца – нещо, което да е в хармония с природата", казва Димитров. Предизвикателствата не закъсняват – няма налична технология, която да постигне това, затова екипът започва от нулата, без външна помощ. Резултатите обаче не закъсняват – компанията печели международно признание и награди за своите иновации.
Днес фокусът на "Zero Wave" е насочен към производството на брашно от остатъчния материал, което се използва за направата на хранителни продукти като крекери, както и за биоразградима посуда. Брашното вече намира място в производствените линии на големи компании, макар първоначално идеята да е приета с недоверие.
"В началото беше трудно да убедим бизнеса, че този продукт заслужава шанс. Но след като започнаха да го пробват, видяха потенциала му", споделя Денимир.
Слушайте!
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg