Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът на времето още говори с взривове

Ядреният тест „Касъл Ромео“ на атола Бикини.
Снимка: Wikipedia

Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско отколкото нобеловите награди за мир или за наука и литература.

Темата на разговора е защо взривовете продължават, защо са толкова важни, че всяка власт мечтае да има най-силното оръжие с най-разрушителния взрив. Доцент Анжелина Пенчева, писателят Димитър Бочев и преподавателят от ФЖМК при СУ "Св. Климент Охридски" Петър Айолов разглеждат различни аспекти на обществените, културните и философските интерпретации на насилието и надпреварата за въоръжаване в света.

Анжелина Пенчева ни напомня романа "Кракатит" на чешкия писател Карел Чапек, в който млад изобретател открива супермощно вещество, способно да разруши света, и става обект на интерес от мечтаещи за власт и сила хора.

Димитър Бочев си спомня за приятеля си – Георядреното оръжиеги Марков, загинал от атентат, и разсъждава върху борбата между доброто и злото във всеки отделен човек. Петър Айолов разказва за филмовата култура, интерпретираща атентатите с несекващ интерес, и за не само човешките, но и природни измерения на катастрофите, свързани с катаклизми или метафизични и физични представи.

Дискутиращите обръщат внимание и на българските "приноси" в историята на взривовете – припомняме са атентата в "Св. Неделя", станал преди сто години, Солунските атентатори, Антон Прудкин, бомбите срещу Фердинанд или – съвсем неотдавна – атентата в Сарафово.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05