Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският принос в изучаването на Антарктида – 1 епизод: 33-тата българска експедиция

Снимка: Марина Великова

Над 25 научноизследователски проекта се реализираха по време на приключилата официално преди дни 33-тата Българска антарктическа експедиция. Тя е от най-мащабната откъм научни цели и посетители на базата, както и най-амбициозната откъм обхват на научните изследвания. Така започва втората поредица на РЕ, посветена на българското присъствие на остров Ливингстън и работата на нашите учени там.

Инж. Цветан Паров тази година е бил за трети път в българската база. Цветан Паров е спелеолог и магистър по аерокосмическо инженерство, изследващ слънчевата активност. Той е и докторант в Института за космически изследвания и технологии към БАН.


За усещането при досега с природата на острова, разказва инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, който се занимава с алпинизъм и планинарство, обича снега, студа и зимното предизвикателство още от малък. Той се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на ледения континент. По-късно се присъединява към българския екип като инженер.

Как преминава един ден на българските учени там на остров Ливингстън, в ефира описва гл. ас. д-р Гергана Георгиева, която е преподавател в катедра "Метеорология и геофизика" на Физическия факултет на Софийския университет, и като сеизмолог често пътува до ледения континент.

Д-р Боян Мичев е главен асистент в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, а и специалист в орнитологията. За първи път тази година той е бил част от 33-тата българска експедиция.

Доц. Борис Цанков е преподавател в катедра "Хидравлика и хидрология" при Университета по архитектура, строителство и геодезия. Бил е зам.-декан на Хидротехническия факултет, както и зам.-ректор на университета. Има близо 30-годишен опит в проектирането и изграждането на инженерна ВиК инфраструктура. Участва в две поредни национални антарктически експедиции с цел проектиране и ръководството на изграждащата се нова инженерна ВиК инфраструктура на Българската полярна база "Св. Климент Охридски". 

Васил Гурев е ядрен физик и работи във Физическия факултет на СУ. Тази година той за 13-и път участва в екипа на изследователите на остров Ливингстън. За работата си тази година по изследването на ледниците – подробно споделя Гурев.

Това е шестата поредна експедиция на Камен Недков, командир на базата тази година. Той разказва, че е станал командир на базата по време на четвъртата си експедиция. Започнал втора смяна заедно с д-р Атанас Пелтеков, който бил командир първа смяна. На о. Ливингстън той идва с интерес към новото, неизвестното и вярата, че може да бъде полезен. Ето и неговата оценка за приключилата 33-та експедиция.

Проф. Христо Пимпирев обобщава резултатите от 33-тата българска експедиция.

Допълва го и гл. ас. д-р Гергана Георгиева, която е преподавател в катедра "Метеорология и геофизика" на Физическия факултет на Софийския университет.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10