Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божана Апостолова – гласът, който не се предаде на тишината

| обновено на 03.06.25 в 10:16
Снимка: БГНЕС

На днешния 3 юни си спомняме с респект и тъга за Божана Апостолова – поетеса, писателка, издател и създател на издателството "Жанет 45". Тя бе една от личностите, които определяха посоката и духа на съвременната българска литература.

Вчера тя напусна този свят, оставяйки ни с въпроса как ще продължим оттук нататък нейната битка – битката за просперитета и живото присъствие на българската литература в обществения живот.

Божана Апостолова е носител на най-високото държавно отличие у нас – орден "Стара планина". Творчеството ѝ включва десет стихосбирки, четири романа и дванадесет книги за деца. Нейни книги и отделни произведения са преведени на редица езици, сред които немски, турски, руски, италиански, унгарски, испански, сръбски, чешки, румънски, гръцки и други.

На 80-годишна възраст ни напусна жената, която не само пишеше, но и изграждаше сцена за другите – една от най-важните фигури в литературния живот на България през последните десетилетия.

В ефира на "Нашият ден", колегата Светлозар Желев каза:

"Загубата на Божана Апостолова е много болезнена. Ако има някой в дъното и на случващото се сега – съвременната българска литература – това е Божана Апостолова и нейното дело, започнало още през 90-те години. Тогава, в най-ужасните години за българската книга, когато почти никой не искаше да издава български автори, тя го правеше – и поезия, и проза. Най-добрите поети и писатели от 80-те, 90-те и новите млади гласове – всички те тръгнаха от нея."

Това, за което рядко се говори, но има огромно значение, е че благодарение на Божана Апостолова, най-големите ни поети преживяха достойни старини. Тя не само пазеше думите им, но и достойнството им.Със същата грижа тя отвори път и за новите имена – млади писатели.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50