На днешния 3 юни си спомняме с респект и тъга за Божана Апостолова – поетеса, писателка, издател и създател на издателството "Жанет 45". Тя бе една от личностите, които определяха посоката и духа на съвременната българска литература.
Вчера тя напусна този свят, оставяйки ни с въпроса как ще продължим оттук нататък нейната битка – битката за просперитета и живото присъствие на българската литература в обществения живот.
Божана Апостолова е носител на най-високото държавно отличие у нас – орден "Стара планина". Творчеството ѝ включва десет стихосбирки, четири романа и дванадесет книги за деца. Нейни книги и отделни произведения са преведени на редица езици, сред които немски, турски, руски, италиански, унгарски, испански, сръбски, чешки, румънски, гръцки и други.
На 80-годишна възраст ни напусна жената, която не само пишеше, но и изграждаше сцена за другите – една от най-важните фигури в литературния живот на България през последните десетилетия.
В ефира на "Нашият ден", колегата Светлозар Желев каза:
"Загубата на Божана Апостолова е много болезнена. Ако има някой в дъното и на случващото се сега – съвременната българска литература – това е Божана Апостолова и нейното дело, започнало още през 90-те години. Тогава, в най-ужасните години за българската книга, когато почти никой не искаше да издава български автори, тя го правеше – и поезия, и проза. Най-добрите поети и писатели от 80-те, 90-те и новите млади гласове – всички те тръгнаха от нея."
Това, за което рядко се говори, но има огромно значение, е че благодарение на Божана Апостолова, най-големите ни поети преживяха достойни старини. Тя не само пазеше думите им, но и достойнството им.Със същата грижа тя отвори път и за новите имена – млади писатели.
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg