Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Варненско лято" 2025 в процес на "Засекретено изследване"

33-тото издание на театралния фестивал прави зрителите във Варна участници в разпита, създаден от Иван Вирипаев

Моногамен ли е човекът в своята същност? Форма на общуване ли е сексът? За какво действително можем да говорим и какво не можем да афишираме? Защо в този секуларизиран свят думата "бог" е мръсна дума? В мисленето ни ли е най-големият ни проблем? Кое е онова качество, необходимо на човека, за да оцелее в саморазрушителния процес, към който върви – осъзнатост, решителност и вяра в себе си – или всъщност става дума за сбор от ценности, който го доближава, макар и малко, до абсолютната реалност?

В тъмна стая, под светлините на луминесцентна лампа, докато границите между реалността и илюзията се размиват, личността е държана в напрежение заради тези въпросителни, а наблюдателят има усещането, че е участник в "засекретено изследване".  

Правилата на процеса са поставени от Иван Вирипаев – един от десетте най-известни драматурзи в света, контролът е в ръцете на проф. Иван Добчев – режисьора, известен със своите философско дълбоки и концептуално смели театрални търсения. На разпит (от Стефан Саръиванов и Ралица Воденичарска) са подложени Снежина Петрова, Нора Малинова и Даниел Цочев – актьорите, които влизат в обувките на учените – психолог, биолог и невробиолог, и поставят под въпрос човешкото развитие, същността на истината и паметта.

Театър 199 представи българската премиера на пиесата "Засекретено изследване" от установения в Полша руски автор на сцената на тазгодишното 33-то "Варненско лято". Разпитът, който минава отвъд представа за разкриването на истината за жената, обвинена в престъпление, което не помни да е извършила, изследва как пропагандата и дигиталната епоха влияят върху възприятията и решенията ни.

Доколко свободна е свободната ни воля, когато информацията, до която достигаме, често е манипулирана, а познанията ни и представата ни за живота са подлагани на съмнение дори от самите нас?

В един разговор за "мозъка, поставен пред избори", отговора дава режисьорът Иван Добчев.

Чуйте го в звуковия файл.

Снимки – Виа фест


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10