Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левът като обитател на кесията

Снимка: БГНЕС

Отправна точка в този епизод от предаването "Премълчаната история" е приетият преди 145 години Закон в Народното събрание на страната за създаването на левова парична система. Перипетиите преди, по време и след това събитие са обект на разговора ни с историците и икономистите професор Иван Русев от Варненския университет, с доцент Християн Атанасов, преподавател в УНСС, и с експерта по пощенско дело Цвети Пчелински.

Говорим за икономическата обстановка в Османската империя преди Освобождението и за пазарните нужди след това на младата ни страна. Професор Русев споделя своята теза, че по българските земи още преди Освобождението е съществувал общо икономическо и пазарно пространство, налагащо единна финансова система. Напомня и за прочути с финансовото си благосъстояние, но и с благотворителността си фигури като братя Георгиеви, Петър Берон и др.


Доцент Атанасов разказва за българския лев, за приемането му за единно разплащателно средство и го съпоставя с други парични единици в онези времена. Припомня и за ролята на Стефан Стамболов, княз Батенберг и други фигури от края на XIX век в утвърждаването на финансовата система в България.

Цвети Пчелински пък отдава дължимото на един позабравен днес участник в следосвобожденското укрепване на българската наука и държавност – Георги Яковлев Кирков. Разказва как последният е автор и в графично отношение, и като успешно изпълнен проект, на българските книжни пари, печатани в Санкт-Петербург в началото. И импровизирано отправя музикален поздрав в ефир с цигулката си по повод добрите новини от Брюксел.

Участниците в разговора се обединяват около идеята, че еврото не е заплаха за финансовата ни система, а напротив – гарант за финансова стабилност и дори възможност националната ни символика да бъде споделена със стотици милиони граждани на ЕС.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05