Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бьорн Улвеус от "АББА" създава мюзикъл с помощта на изкуствен интелект

АББА през 1974 г.
Снимка: Уикипедия

Бьорн Улвеус, един от създателите на легендарната група "АББА", пише нов мюзикъл с помощта на изкуствен интелект. Това е заявил самият той пред свои фенове в Източен Лондон, по време на фестивала на изкуствата и технологиите, съобщава изданието „Гардиън“. По време на събитието певецът е представил холограмна версия на историята на групата върху специално построена за целта стена.

"Фантастично е. Това е страхотен инструмент — все едно имаш друг автор на песни в стаята, който разполага с огромни знания. Това е наистина продължение на ума ти. Имаш достъп до неща, за които не си се сещал преди, и най-важното — спасява ме, когато съм в задънена улица и не знам как да продължа“, каза Бьорн Улвеус, който не за първи път използва високи технологии в творческата си кариера.

80-годишният музикант допълни, че вече е написал три четвърти от произведението, но не знае дали ще бъде готово до края на годината. Използването на изкуствен интелект е изключително спорен въпрос в музикалната индустрия, особено когато става дума за авторски права, и затова много музиканти избягват да работят с него. По-рано тази година популярни творци подписаха отворено писмо, с което призоваха премиера на Великобритания да защити авторските им права и да не „отстъпва работата им“ на големите технологични компании. Фронтменът на „АББА“ обаче вярва, че изкуственият интелект е по-скоро сътрудник, отколкото творческа заплаха.

Припомняме, че преди три години музикантите създадоха шоуто „ABBA Voyage“ с помощта на високи технологии и включиха дигитални аватари на всеки член от групата. Шоуто пожъна голям успех по време на световното турне и донесе приходи от 140 милиона паунда на компанията, която продуцира проекта.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици представят архитектурното наследство на Пловдив на каменна хартия

Ученици представят архитектурното наследство на Пловдив, изобразено върху иновативен материал – каменна хартия. Творбите могат да бъдат видяни днес във фоайето на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив. В изложбата са подредени 24 картини – 16 на възпитаници на Художествената гимназия "Цанко Лавренов" и 8 на ученици от Националната гимназия за..

публикувано на 21.10.25 в 15:26

Пореден френски фестивал среща финансови затруднения

Организаторите на парижкия международен музикален фестивал "Лолапалуза" обявиха, че отменят изданието му през 2026 година, съобщава в. Figaro. Причините: "твърде много трудности и ограничения", които правят невъзможно провеждането на събитието в съответствие с техните амбиции.  В официалното съобщение за отмяната на фестивала, който обикновено се..

публикувано на 21.10.25 в 14:00

Ирак и Германия подписаха споразумение за културен обмен и сътрудничество

Ирак и Германия подписаха споразумение за културно сътрудничество, съобщават от пресцентъра на Европейскя съюз. Договорът цели засилване на партньорството между двете държави и създаване на  устойчиви културни проекти. Споразумението между двете държави полага правна основа за дейността на Немския културен институт "Гьоте" в Ирак. Министърът на..

публикувано на 21.10.25 в 14:00

Фондация "Картие" открива нов музей в центъра на Париж

Фондация "Картие за съвременно изкуство" открива високотехнологичен музей в Париж, разположен точно срещу Лувъра, съобщиха организаторите , цитирани от агенция ДПА. Културната институция е построена на мястото на сграда, в която са се помещавали администрацията и част от магазинната мрежа на "Лувъра". Тя е проектирана от известния френски архитект..

публикувано на 21.10.25 в 13:33
Bad Bunny

Рекордни приходи от туризъм в Пуерто Рико заради концертите на Bad Bunny

560 милиона долара са приходите от наеми чрез платформата Airbnb в Пуерто Рико само за трите месеца, през които Bad Bunny изнесе поредица от концерти в родината си, предаде испанската агенция EFE. Според публикуваните данни повече от 10 000 домакини са отворили вратите си за над 550 000 посетители. Под надслова "Yo No Me Quiero Ir De Aquí" Bad..

публикувано на 21.10.25 в 12:18