Повечето звезди се раждат в двойни, тройни и четворни звездни системи и тази екзопланета, която ние отрихме, е в тясна двойна система и е Юпитеров гигант, обикалящ около една от звездите в звездната система. За нас, учените, е трудно да се установи как се е формирала тази звездна система и как планетата е оцеляла толкова време. В тази публикация ние уточняваме възможни сценарии за образуването и нейната орбитална характеристика, разказва в ефира на "Следобед за любопитните" д-р Трифон Трифонов. 11 години Трифон Трифонов работи по тези проучвания.
"За да отговори на въпроса дали в системата на ѵ Oct има екзопланети, международният изследователски екип провежда нови високопрецизни наблюдения на лъчевите скорости с помощта на спектрографа HARPS, монтиран на 3,6-метровия телескоп на Европейската южна обсерватория (ESO) в Ла Сия, Чили. Използвани са и данни от инструмента SPHERE на телескопа VLT (ESO) в Паранал, отново в Чили. Новите данни, заедно с анализа на архивни данни, извън всякакво съмнение потвърждават съществуването на екзопланета в ретроградна орбита – първото такова откритие в екзопланетната астрономия до момента. Втори ключов принос на новото проучване е определянето на типа на звездата-спътник, ѵ Oct B.
Данните от инструмента SPHERE показват, че тя най-вероятно е звезда с огромна плътност от тип "бяло джудже" с маса около 60% от тази на Слънцето, но затворена в обем, близък до този на Земята. Това са звезди, които са в крайния етап на своя еволюционен път и са преминали през фазата на червения гигант, като са изхвърлили значителна част от своята маса. Последното означава, че когато системата е образувана, ν Oct B всъщност е била по-масивната звезда в системата.
"Открихме, че системата е на около 2,9 милиарда години и че ν Oct B първоначално е била с маса, около 2,4 пъти по-голяма от тази на Слънцето, и е еволюирала до бяло джудже преди около 2 милиарда години", разказва Хо Ван Чен, водещ автор на новото проучване. "Нашият анализ показа, че планетата не е могла да се образува около ѵ Oct A едновременно със звездите", разказва д-р Трифон Трифонов.
Целия разговор на Ани Костова с д-р Трифон Трифонов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Трифон Трифонов, ръководител на българската група за търсене на екзопланети към проекта EXO-RESTART (EXOplanetary dynamics and stability: Reverse Engineering of STable multiplanetary ARchitecTures) към катедра "Астрономия" на Физическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", е един от водещите автори на научна статия, публикувана в престижното списание Nature. Статията доказва съществуването на екзопланета в тясна двойна звездна система на 73 светлинни години от Земята.
Снимка – личен архив
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg