Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Варненско лято” 2025

Между публиката и сцената – значението на театралната критика

От 1 юни насам всичко е театър. А може би винаги е било така, защото именно в театъра е истината. Все пак последните дни той се случваше много усилено в морската ни столица, където се проведе 33-тото издание на Международния театрален фестивал “Варненско лято”. 

Най-доброто от българската и световната театрална сцена през изминалия сезон се игра за хората, които искаха да излязат повече себе си от салоните. По-влюбени в живота, в изкуството, в любовта като най-върховното чувство, което може да изпълни сърцата, умовете и душите ни. Всеки, който се качи на сцената, за да разкаже на зрителите историята, в която вярва, говореше именно за любов. Защото тя е и винаги ще бъде всичко. Говореше и за трагедията на ежедневието и за трагическото въобще, защото – освен свързваща линия между по-голяма част от спектаклите в афиша на “Варненско лято” 2025 – трагедийното си е и част от любовта.

По пътя на въпросната любов към театъра тръгна и програма “Христо Ботев”, за да разбере “Какво се случва” в света на театроведите.

Анита Ангелова и Жаклин Добрева преминават през “Театрознание и театрален мениджмънт” в НАТФИЗ, а след това стоят в тъмното, съблюдават случващото се в театралния салон и не просто усещат магията, но се опитват и да я въплътят в думи. Работата им ги поставя между зрителя и сцената. Като театроведи, на тях им се налага да  потискат и същевременно да си играят с емоцията, провокирана от един спектакъл. Тази емоция допринася към знанията им за театъра и изпълва преживяното от тях в салона, от което се ражда и критичният текст.

Къде обаче се спъва критиката днес и трябва ли да стане тя по-достъпна за обикновения зрител? Как фестивал като “Варненско лято” помага в общуването с артистите, по какъв начин извайва публицистичното писане на младите театроведи и през какво израстване преминават те? Какви са тънкостите на изразяването в кратка форма и може ли въобще да се пише кратко за театър?

Чуйте отговорите от Анита Ангелова, която е драматург в Театър “Българска армия”, и Жаклин Добрева, част от международния отдел на Народния театър – двете са в екипа, който списва блога на Международния театрален фестивал във Варна, като взимат интервюта и отзиви и говорят с много любов за Негово Величество Театъра.

Снимка – “Варненско лято” 2025
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41